روانشناسی

آنیما و آنیموس چیست و تاثیرات آنها بر زندگی

نقش آنیما در تنوع طلبی جنسی

آنیما و آنیموس در علم روانشناسی تحلیلی گوستاو (Carl Gustav Jung) به بخش ناهشیار یا خود درونی واقعی (راستین) هر فرد گفته می‌شود که در مقابل نقاب بیرونی شخصیت قرار می‌گیرد. آنیما در ضمیر ناهشیار مرد به شکل یک شخصیت درونی زنانه نمایش داده می‌شود و آنیموس در ضمیر ناهشیار زن به شکل یک شخصیت درونی مردانه پدیدار می‌شود.

در روانشناسی کهن درون هر مرد یک آنیما (زن درون) هست، و درون هر زن یک آنیموس (مرد درون) که متاسفانه به دلیل آسیب‌های کودکی جنبه دوگانه پیدا می‌کند، در ادامه بیشتر با آن آشنا می‎شویم.

آنیمای خوب و دوست داشتنی

در این حالت اگر زنی در دنیای واقعی بیرون بر این جنبه آنیمای مرد منطبق شود، می‌تواند به عشق و یک رابطه جنسی عاشقانه منجر شود. در این حالت زندگی زناشویی در حالت ایده آل خود قرار خواهد گرفت. اگر علاقمند هستید تا در زمینه مدیریت روابط زناشویی اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله زندگی زناشویی و ترمیم روابط را مطالعه کنید.

آنیمای بد و منفور

در حالت دوم مرد در اعماق وجودش از این جنبه زنانه متنفر است و اگر یک زن در دنیای بیرون بر این جنبه زنانه او منطبق شود و به مرد احساس ناخوشایندی القا شود، این امکان وجود دارد که مرد با این زن، رابطه سادیست مازوخیست (خودآزاری و دیگرآزاری) برقرار کند (با درجات و شدت مختلف)، که این خطرناک بوده و حتما باید مورد درمان قرار گیرد.

خصوصیات آنیما و آنیموس ، دوگانگی شخصیت

تقارن آنیما و آنیموس

البته برخی اوقات یک مرد می‌تواند هر دو حالت بالا را با درجات مختلف، در یک زن داشته باشد. همچنین حالت مقابل دو مورد بالا که برای آقایان در مورد آنیما توضیح دادیم، آنیموس است که برای خانم‎ها کاربرد دارد. (در واقع آنیما برای مرد است و آنیموس برای زن)

آنیما و آنیموس به زبان ساده

وقتی شما به صورت مطلق زن باشید (زنی با آنیمای قدرتمند و آنیموس ضعیف) عاشق و دلباخته مردی کامل می‎شوید (مردی که آنیموس قدرتمند و آنیمایی ضعیف دارد) و این بخاطر این است که چون به اعتدال نیاز داریم و آن را در خود نمی‎یابیم، آن را در بقیه جستجو کرده و در حالت عشق و مکمل، به تکامل می‎رسیم.

تحلیل نهایی و درمان آنیما و آنیموس

در آخر خوب است بدانیم، برقراری رابطه جنسی که یک مرد با یک زن در نقش آنیمای بد خود برقرار می‌کند (یا برعکس)، فقط تخلیه خشم و عصبانیت و تنفرش بر روی آن زن است. اگر مرد بخواهد از شر این جنبه منفور زنانه خود آزاد شود، باید بتواند با این جنبه منفی زنانه خود آشتی کند و او را ببخشد و گذشته و خاطرات بد را فراموش کند.

البته اگر مشکل حاد باشد باید سریعا به روانشناس مراجعه شود. اما شخص باید این امکان را بدست آورد تا به جای نگاهی از روی تخلیه خشم، نگاهی از روی محبت و انسان دوستی به درون خود داشته باشد.

همچنین به شما پیشنهاد می‎کنیم با مطالعه مقاله قانون 15 دقیقه در روانشناسی مدیریت بیشتری بر رفتار و روابط خود داشته باشید.

در این دانستنی سایت سلامتی ، قصد داشتیم تا شما را با مبحث آنیما و آنیموس و تاثیرات آنها بر زندگی آشنا کنیم. همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه‎های مجله سلامتی ، داروشناسی ، طب سنتی و تغذیه بیشتر بدانید، سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫6 نظرها

  1. ممنون بابت بازخورد، مطلب ویرایش شد و در عین سنگینی مبحث سعی شد به صورت ساده تر و روان تر دوباره نویسی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن