تربیتی

از بین بردن خجالت کودکان

راه های از بین بردن خجالت کودکان

مهمترین رکن برای رسیدن به موفقیت با از بین بردن خجالت کودکان میسر خواهد شد، زیرا یکی از اخلاق‌های بد رایج، در بیشتر کودکان خجالت است، که حتی ممکن است تا آخر عمر در فرد باقی بماند. ریشه‌ی تمام ناکامی‌ها و تلاش نکردن‌ها ناشی از خجالت بی‌رویه بوده، تا دیر نشده این عادت بد را در فرزند خود از بین ببرید.

در این مطلب می‌خواهیم دلایل ایجاد خجالت در کودکان و راه‌های از بین بردن آن‌ را مورد بررسی قرار دهیم. در پست راه اجتماعی شدن کودکان خجالتی نیز به ابعاد دیگر این موضوع پرداخته ایم.

آزادی کودک

کودک شما از سن ۱ تا ۳ سالگی پر پرواز می‌خواهد. خانه را برای آن‌ها مهیا کنید، باید خانه مال او باشد تا همه چیز را لمس کند. آزاد گذاشتن کودک و خود مختاری در این سن شخصیت کودک را شکل می‌دهد در غیر این صورت کودک دچار شرم، افسردگی، استرس و غیره می‌شود و شروع به جنگ قدرت با اطرافیان خواهد کرد.

برای از بین بردن خجالت کودکان ، کودک را جاهایی ببرید که بتواند:

 • به همه چیز بتواند دست بزند.
 • آزادانه به همه جا سرک بکشد.
 • وسایل خطرناک، در دسترس کودک وجود نداشته باشد.
 • کسی از رفتار و کنجکاوی کودک شما ناراحت نشود.
 • سعی نکنید فرزندان خود را در مکان‌هایی ببرید که آزادی نداشته باشند.

داشتن فرزند مطیع

یکی از اشتباه رایج والدین، این است که فکر می‌کنند کم رویی و خجالت فرزندشان نشانه‌ی ادب و متانت است. امروزه دریافته‌اند که خجالت نه تنها جزو ویژگی بد فرد محسوب می‌شود، بلکه بسیاری از موقعیت‌ها را بخاطر این رفتار از دست خواهد داد. کودک باید بتواند در جای خود از حق خویش دفاع کند، به موقع جواب دهد، مخالفت کند.

راه های از بین بردن خجالت کودکان

او نباید همیشه اطاعت کند و یا بدون استثنا همیشه حرف گوش کن باشد. زیرا نشانه‌ی عدم سلامتی می‌باشد. اگر فرزند سالم می‌خواهید، قبول کنید که کودک همیشه نباید از شما حساب ببرد و همیشه حرف شنوی داشته باشد. فرزندی تربیت کنید که با علاقه و از روی عشق و اعتماد به شما همکاری کند.

ریشه‌ی خجالت کودک کجاست؟

گاهی پیش می‌آید کودک در موقعیت‌های اجتماعی احساس ناامنی کند، ممکن است توانایی انجام کاری را نداشته باشد و این امر باعث می‌شود مورد تمسخر کودکان دیگر شود.

در این شرایط کودک حاضر نیست در  حضور دیگران، کاری انجام دهد و مورد ارزیابی قرار گیرد. این موضوع باعث هراس و دلهره در کودک شده و در موقعیت‌های مختلف حرفی، برای گفتن ندارد و از قرار گرفتن در جمع فراری است.

بازی، روشی برای اجتماعی شدن فرزند

یکی از راه حل‌های مناسب اجتماعی شدن کودکان خجالتی، انجام بازی‌های خاص با آن‌هاست. دو نمونه بازی برای تقویت اجتماعی شدن را در ادامه بخوانید.

 • بازی خبرنگار

شما یک میکروفن خیالی جلوی فرزندتان بگیرید و با او مصاحبه کنید. نظرش را درباره رنگ لباسش، غذای مورد علاقه‌اش، نقاشی و یا هرچیزی که مال اوست بپرسید، این کار کمک می‌کند تا کودک ابراز نظر و عقیده‌اش را تمرین کند و همچنین صحبت کردن مقابل جمعیت را یاد می‌گیرد.

 • بازی چشم تو چشم

پدر یا مادر در مقابل فرزند خود قرار گرفته و به چشم‌های یکدیگر خیره نگاه می‌کنند، قانون بازی این است که نباید بخندند. این بازی تمرینی برای کودکانی است که اعتماد به نفس پایینی دارند، خجالتی و ضعیف‌اند. زیرا ویژگی این گونه افراد این است که نمی‌توانند در چشمان طرف مقابل نگاه کنند و همین امر موجب ضعف می‌شود.

تاثیر اشتباهات والدین بر خجالتی شدن کودکان

هیچ‌گاه به فرزند خود برچسب خجالتی بودن، کم‌رو، بی زبان و یا بی دست و پا بودن نزنید، در هنگام معرفی و تعریف شخصیت او با این صفات صحبت نکنید. زیرا این کار باعث می‌شود دیگران کودک شما را با این صفات بشناسند و بنگرند، حتی خود کودک به سادگی می‌پذیرد که کم‌رو بوده و این صفات در او رشد می‌کند.

راه های از بین بردن خجالت کودکان

معرفی با این صفات در کودک باعث می‌شود، این نوع رفتارها در او تقویت شده و در آینده فردی منزوی و ضعیف بار بیاید. برای رفع خجالتی بودن کودک با آن‌ها صحبت کنید، به او بگویید که شما نیز قبلا این مشکل را داشتید و توانستید این مشکل را حل کرده و حالا یک فرد اجتماعی هستید، قطعا فرزندتان نسبت به خجالتی بودنش احساس بهتری خواهد داشت.

تقویت اعتماد به نفس برای از بین بردن خجالت کودکان

کودک کم‌ رو را با ویژگی‌های مثبت و خوب معرفی کنید. گاهی کودک پشت مادرش پنهان می‌شود و حرف نمی‌زند، شما با توانمندی‌اش او را به دیگران معرفی کنید، بازگو کردن صفات مثبت کودک در او حس اطمینان و اعتماد ایجاد می‌کند. مثلا اگر در زمینه‌ی نقاشی کردن خوب است بگویید، فرزند من بسیار نقاش ماهری است.

تمرین‌هایی برای از بین بردن خجالت کودکان

 • به فرزندان خود خرید کردن را یاد دهید، گاهی خریدهای کوچک روزانه را او انجام دهد.
 • گاهی ممکن است کودکان، کارهای خود را جسورانه و بی‌پروا انجام دهند، دراین صورت او را تشویق کنید.
 • خودتان نیز با مردم تعامل داشته باشید، کودک از والدین تقلید می‌کند و اجتماعی‌تر خواهد شد.
 • کودک را به مشارکت در بازی‌های دسته جمعی با همسالان خود تشویق کنید، باعث از بین رفتن کم‌رویی در کودکی می‌شود.
 • دائما او را در موقعیت اجتماعی قرار دهید، در مهد کودک، پارک، کلاس‌های نقاشی و غیره، مناسب سن کودک ثبت نام کنید.
 • مرتب به حرف‌های کودک چیزهایی که از اطرافیان خود شنیده گوش کنید. زیرا کودک خجالتی ترس قضاوت دیگران را دارد و اضطراب ناشی از این موضوع موجب بروز حس حقارت، در او می‌شود.
 • کودک‌تان را کنار کودک جسور و پرجنب وجوش بنشانید یا یک همبازی پرجنب و جوش کنارش قرار دهید، بچه‌ها با مشاهده رفتار هممسالان خود از آن‌ها تقلید می‌کنند.
 • کودکان مرتکب اشتباه می‌شوند، سعی کنید خصوصی و دور از چشم دوستان و اقوام با او حرف بزنید و سعی در اصلاح رفتارش داشته باشید‌.

مهمان مهم‌تر از کودک!

وقتی کودکی در جمع و مهمانی از مادرش خواسته‌ای دارد و به خواسته‌اش توجهی نمی‌شود و مادر مهمان‌ها را در اولویت قرار دهد بگوید صبر کن! کودک به مرور به این نتیجه می‌رسد، که وقتی احتیاجی داشته باشد و به چیزی نیاز دارد. خواسته اش زشت بوده و احساس می‌کند فرد مورد تنفری است.

نتیجه‌ی این عمل این است که بسیاری از ما خجالت می‌کشیم در جمع غذا بخوریم، جلوی جمع بخوابیم و استراحت کنیم. وقتی در یک مهمانی هستیم، بگوییم می‌خواهیم به دستشویی برویم و این مشکل ریشه در کودکی‌مان دارد. به یاد داشته باشیم مهم‌تر از مهمانی‌مان مهم‌تر از دوستان‌مان فرزند ماست.

در این مقاله دانستنی قصد داشتیم تا شما را با مقوله از بین بردن خجالت کودکان آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه‎های مجله سلامتی ، روانشناسی ، طب سنتی و تربیتی اطلاعات بیشتری کسب کنید، سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن