تغذیه

شناخت انواع چربی ها و خصوصیات مصرفی آنها

خصوصیات و انواع چربی ها

آیا از انواع چربی ها شناختی دارید؟ چربی‎ در تهیه غذا بسیار کاربرد. دارد اما باید بدانید چربی خوراکی، ماده‌ غذایی است که سخت هضم می‎شود، پس مدت بیشتری در داخل بدن می‎ماند. این یعنی مدت طولانی‎تری سیر خواهید بود. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع چربی ها و خصوصیات آن‎ها آشنا کنیم.

تحقیقات درباره پایبندی و رعایت رژیم غذایی افراد نشان داده، مصرف رژیم غذایی با مقدار متوسطی چربی، نسبت به مقدار کمی چربی، خیلی بیشتر افراد را برای رعایت رژیم ترغیب می‎کند، که نتیجه‌ اش کاهش وزن بیشتر است.

 انواع چربی ها و اسیدهای چرب غیر اشباع

در کل اسیدهای چرب غیر اشباع به دو دسته تقسیم می‎شوند، “اسیدهای چرب تک ‎غیراشباع (MUFA)” و “اسیدهای چرب چند غیراشباع (PUFA)”. شایان ذکر است استفاده از آن‎ها برای سلامتی بسیار ضروری است. دانه‎ها، روغن‎های گیاهی، آجیل و زیتون جزو دسته اول و ماهی‎ها، روغن‎های گیاهی و غذاهای دریایی جزو دسته دوم محسوب می‎شوند.

خود PUFA ها هم به دو دسته اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 تقسیم می‎شوند، که فقط از راه رژیم غذایی تامین می‎گردند. این اسیدها، اسیدهای چرب ضروری هستند، پس حتما در رژیم غذاییتان آن را قید کنید.

شناخت و خصوصیات چربی ، انواع چربی ها ، انواع چربی ، چگونه چربی خون را کم کنیم

اسیدهای چرب اشباع

اسیدهای چرب اشباع در مواد غذایی که از منابع حیوانی و طبیعی مانند لبنیات و گوشت تهیه شده، یافت می‎شوند و اکثرا در دمای خانه، در حالت جامد هستند. کره و پنیر و برخی روغن‎های گیاهی مثل روغن نارگیل، هسته و روغن خرما دارای چربی‎های اشباع شده می‎باشند. در یک رژیم غذایی سالم، باید حتما مقدار کمی از آنها وجود داشته باشد.

اسیدهای چرب ترانس

مثال واضح برای اسیدهای چرب ترانس روغن‎ نباتی (که فرآوری شده هستند) است. اسیدهای ترانس در دمای خانه نیمه جامد هستند. این مواد در مارگارین‎ها و غذاهای فرآوری و سرخ شده به عنوان چاشنی و طعم‎دهنده مورد استفاده قرار می‎گیرند.

همانطور که متوجه شدید این روغن‎ها بسیار مضر بوده و باید شدیدا از مصرف آن‎ها پرهیز کرد. احتمالا این مقاله هم برای شما مفید باشد، با اضافه وزن خداحافظی کنید.

در این مطلب قصد داشتیم شما را با شناخت انواع چربی ها و خصوصیات مصرفی آنها آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب نیاز علمی شما را رفع کرده باشد، همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن