تغذیه

شناخت انواع چربی ها و خصوصیات مصرفی آنها

خصوصیات و انواع چربی ها

آیا از انواع چربی ها شناختی دارید؟ چربی‎ در تهیه غذا بسیار کاربرد. دارد اما باید بدانید چربی خوراکی، ماده‌ غذایی است که سخت هضم می‎شود، پس مدت بیشتری در داخل بدن می‎ماند. این یعنی مدت طولانی‎تری سیر خواهید بود. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع چربی ها و خصوصیات آن‎ها آشنا کنیم.

تحقیقات درباره پایبندی و رعایت رژیم غذایی افراد نشان داده، مصرف رژیم غذایی با مقدار متوسطی چربی، نسبت به مقدار کمی چربی، خیلی بیشتر افراد را برای رعایت رژیم ترغیب می‎کند، که نتیجه‌ اش کاهش وزن بیشتر است.

 انواع چربی ها و اسیدهای چرب غیر اشباع

در کل اسیدهای چرب غیر اشباع به دو دسته تقسیم می‎شوند، “اسیدهای چرب تک ‎غیراشباع (MUFA)” و “اسیدهای چرب چند غیراشباع (PUFA)”. شایان ذکر است استفاده از آن‎ها برای سلامتی بسیار ضروری است. دانه‎ها، روغن‎های گیاهی، آجیل و زیتون جزو دسته اول و ماهی‎ها، روغن‎های گیاهی و غذاهای دریایی جزو دسته دوم محسوب می‎شوند.

خود PUFA ها هم به دو دسته اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 تقسیم می‎شوند، که فقط از راه رژیم غذایی تامین می‎گردند. این اسیدها، اسیدهای چرب ضروری هستند، پس حتما در رژیم غذاییتان آن را قید کنید.

شناخت و خصوصیات چربی ، انواع چربی ها ، انواع چربی ، چگونه چربی خون را کم کنیم

اسیدهای چرب اشباع

اسیدهای چرب اشباع در مواد غذایی که از منابع حیوانی و طبیعی مانند لبنیات و گوشت تهیه شده، یافت می‎شوند و اکثرا در دمای خانه، در حالت جامد هستند. کره و پنیر و برخی روغن‎های گیاهی مثل روغن نارگیل، هسته و روغن خرما دارای چربی‎های اشباع شده می‎باشند. در یک رژیم غذایی سالم، باید حتما مقدار کمی از آنها وجود داشته باشد.

اسیدهای چرب ترانس

مثال واضح برای اسیدهای چرب ترانس روغن‎ نباتی (که فرآوری شده هستند) است. اسیدهای ترانس در دمای خانه نیمه جامد هستند. این مواد در مارگارین‎ها و غذاهای فرآوری و سرخ شده به عنوان چاشنی و طعم‎دهنده مورد استفاده قرار می‎گیرند.

همانطور که متوجه شدید این روغن‎ها بسیار مضر بوده و باید شدیدا از مصرف آن‎ها پرهیز کرد. احتمالا این مقاله هم برای شما مفید باشد، با اضافه وزن خداحافظی کنید.

در این مطلب قصد داشتیم شما را با شناخت انواع چربی ها و خصوصیات مصرفی آنها آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب نیاز علمی شما را رفع کرده باشد، همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن