تغذیه

زمان مناسب و اهمیت مصرف میوه در ماه رمضان

خواص و اهمیت مصرف میوه

اهمیت مصرف میوه روزانه‌ در رفع تشنگی و عطش افراد روزه‎دار بسیار موثر است. توصیه‌ی کارشناسان تغذیه‌ این است که حداقل هرشب ۲ یا ۳ نوع میوه مصرف کنید. در ماه رمضان، مصرف میوه خیلی به زمان خاصی بستگی ندارد اما نباید بلافاصله بعد از غذا باشد.

از لحاظ تغذیه‎ای بستگی دارد که چه ساعتی می‌خواهید بخوابید. مثلا وقتی می‌خواهید ساعت ۱۲ بخوابید، سبک افطار کرده در ساعت ۹:۳۰ تا ۱۰ شام بخورید و ساعت ۱۱:۳۰ به میزان کمی میوه مصرف کنید. در مقاله نحوه صحیح افطار و شام در ماه رمضان می‎توانید درباره تغذیه در این ماه بیشتر بدانید.

اهمیت مصرف میوه یا آب میوه

همچنین باید بدانید حتما خود میوه را میل کنید و آب‎میوه یا شربت را به جای آن مصرف نکنید. در مواقعی هم وجود دارد که ممکن است فرد میوه نخورد و به جای آن یک نوشیدنی مفید مثل یک لیوان آب میوه‌ی طبیعی بنوشد (توجه شود حتما طبیعی) که بتواند ویتامین‌‌ها را دریافت کند.

دقت کنید مثلا اگر شربت کنسانتره پرتقال دارید، فکر نکنید حکم آب پرتقال را داشته و به عنوان جایگزین میوه مصرف کنید و بگویید با این شربت منابع میوه امشب تامین شد. مصرف میوه‌ها در هنگام روزه داری ماه رمضان ضروری بوده و باید آن را جدی بگیریم.

اهمیت مصرف میوه ، ماه رمضان

میوه‌های مناسب برای رفع تشنگی

همانطور که در شناخت مزاج میوه‎ها خواندیم، فیبر میوه دارای منابع آب فراوانی است و در مواقع کم آبی، لازمه‌ی مصرف خصوصا در ماه رمضان است. در ادامه میوه‎های با منابع آب بالا برای رفع تشنگی را با هم مرور می‎‎کنیم.

  • زردآلو
  • هندوانه
  • خربزه
  • هلو

بنا به دلایلی برخی از افراد نمی‌توانند همیشه میوه بخرند، پس باید حتما سعی شود حداقل از سبزیجات و صیفی‎جاتی مثل “خیار، گوجه، هویج، کلم، کاهو، بادمجان و…” بهره برد، چون این مواد غذایی تاثیر زیادی در عدم احساس ضعف و تشنگی شود.

درمان یبوست در ایام روزه داری

به دلیل مصرف کم آب در ماه رمضان و شرایطی که برخی مواقع پیش می‎آید، افراد دچار یبوست می‌شوند، پس برای روزه داری بسیار مهم است که از منابع فیبر غذایی بالا مثل میوه‌هایی از جمله انگور، انجیر و آلو و همچنین سبزی‌جات استفاده شود.

دلیل عطش در ماه رمضان

مصرف شیرینی‌ها در افطار و سحری ماه رمضان دلیل اصلی تشنگی و عطش در افراد است. بنابراین سعی کنید از شیرینی‌ها کم‌تر استفاده کرده و میوه‌ها و سبزیجات را مداوم مصرف کنید. تا از فواید روزه گرفتن بهره‎مند شوند.

 

در این مقاله دانستنی قصد داشتیم تا شما را با اهمیت و مصرف صحیح میوه‌ها در ماه رمضان آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه مجله سلامتی ، روانشناسی ، داروشناسی ، طب سنتی و تربیتی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن