تربیتیروانشناسیکتابخانه

آیا از قدرت خود خبر دارید؟ | بدن آگاهی بخش اول

تعریف بدن آگاهی بخش اول

در بدن آگاهی بخش اول خواهیم فهمید که چیست و چه کمکی به ما می کند؟ آیا تا به حال تلاش کرده‌اید بدن خود را بشناسید؟ حقیقت این است که ما بدون آنکه بدانیم، نسبت به بدن خود آگاهی داریم. با گشودن چشم خود جهان را می‎بینیم و در حین انجام دادن این کار چشم خود را احساس می‎کنیم، احساس می‎کنیم پای‎مان روی هم قرار می‎گیرد و دستمان بالا می‎رود.

احساس خستگی و تشنگی می‎کنیم، احساس سرما می‎کنیم، نحوه‎ی ارتباط ما با بدن ‎مان، از جمله نحوه‎ای که آن را کنترل و درک می‎کنیم و نسبت به آنچه برای‎مان رخ می‎دهد واکنش نشان می‎دهیم، با نحوه‌ی ارتباط ما با دیگر اشیا متفاوت است.

تفاوت بدن آگاهی با آگاهی بصری

ممکن است غنا و جزئیات بدن آگاهی نسبت به آگاهی بصری کم تر به نظر برسد؛ می‌توان گفت که این آگاهی سرشار از درجات ظریف رنگ و شکل های سه بعدی اختصاصی ایست که در اطراف ما حرکت می‎کند. این همه‌ی آنچه تجربه می‎کنیم و همه‎ی آنچه باعث می‎‌شود این احساس مبهم و تاریک در ما شکل بگیرد، که همان بدن قبلی همواره وجود دارد .

به محض اینکه به بدن‎مان توجه کنیم، از موقعیت و حرکات اعضا و جوارح‌، از تماس لباس‎ها با پوست، از درد ماهیچه پا ، از احساس تشنگی و…. آگاه می‎شویم.

بدن آگاهی بخش اول

آگاهی از قدرت بدن

ممکن است توصیف آنچه در رابطه با بدن خود احساس می‎کنیم مشکل باشد، اما آنچه احساس می‎کنیم شاید چنان شدید باشد که گاهی نتوانیم به چیزی غیر از بدن‎مان بیندیشیم. هرچند ما به سختی می‎توانیم ماهیت رابطه‎ی خاصی که با بدن‎مان داریم را شرح دهیم و در رابطه با آن سخن بگوییم، اما یکی از راه‎هایی که می‎توانیم به وسیله ی آن رابطه‎ی خود را با بدنمان توصیف کنیم شناخت پدیده‎ی لمس کننده و لمس شونده می‌باشد.

در این مقاله قصد داشتیم تا قسمت اول بدن آگاهی را شرح دهیم. چنانچه در بخش های آینده همراه ما باشید بطور مرتب هر هفته به تشریح  بدن آگاهی می‌پردازیم. همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعاتی بیشتر کسب کنید، سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن