روانشناسیکتابخانه

آیا از قدرت خود خبر دارید؟ بدن آگاهی بخش دوم

بدن آگاهی بخش دوم: پدیده لمس کننده و لمس شونده چیست؟

در بدن آگاهی بخش دوم خواهیم گفت، آنچه درک بدن را برای ما از درک سایر اجسام متمایز می‎کند چیست ؟ شاید آن چیزی که بدن ما را این چنین خاص می‎کند این است که بر خلاف دیگر اشیا فیزیکی، نه تنها آن را از طریق حواس بیرونی ادراک می‎کنیم بلکه همچنین از طریق احساس‎های بدنی دسترسی درونی به آنها داریم. از این رو یک شیوه برای توصیف رابطه‎ای که فقط با بدنمان داریم این است که بگوییم تنها بدنمان است که برای ما از درون پدیدار می‎شود .

در مقابل بسیاری از بدن‎ها از جمله بدن خود ما ممکن است از بیرون برای ما پدیدار شوند واین دوگانگی بدن ما به بهترین شکل در چیزی بیان می‎شود که به پدیده‎ی لمس کننده-لمس شونده معروف است. وقتی زانوی‎مان را با دست لمس میکنیم تجربه‎ای لمسی از زانوی‎مان از بیرون داریم (لمس شده) اما تجربه‎ی لمسی از زانوی‎مان از درون نیز داریم (لمس کننده) ، همین نکته در رابطه با دست نیز صادق است.

چهارچوب بدن آگاهی

به رغم جریان پیوسته‎ی اطلاعات درباره‎ی بدنمان از درون، بدن آگاهی ما به طور شگفت آوری ضعیف است. در حالی که روی لپ تاپ تایپ می‎کنیم انگشت های خود را به روی صفحه کلید به نحو واضحی تجربه نمی‎کنیم . هماهنطور که در مقاله بدن اگاهی بخش اول توضیح  دادیم، حوزه‎ی آگاهی ما عمدتا با محتوای آنچه در حال تایپ کردن هستیم و به طور کلی تر با جهان بیرونی اشغال شده است نه به واسطه‎ی بدنی که به ما امکان می‎دهد که آن را درک کنیم و از میان آن حرکت کنیم .

بدن آگاهی بخش دوم

ما از بدن‎مان استفاده می‎کنیم اما به ندرت درباره‎ی آن می‎اندیشیم. با این حال این به این معنا نیست که ما کاملا از بدنمان نا آگاهیم. توجه ما ممکن است برای مثال در موارد احساس شدید درد یا در یادگیری حرکتی، معطوف به بدن‎مان شود. می‎توان ادعا کرد که ما پیوسته از وجود بدن‎مان هرچند در حاشیه ی جریان سیال آگاهیم .

خود شناسی و آگاهی از بدن

جیمز می‎گوید: ” موقعیت حال و وضعیت بدنی ما یکی از چیزهایی است که همواره نوعی آگاهی از آن (هرچند عاری از توجه) با معرفت به هرچیز دیگری  که می‎دانیم همراه است .” همچنین گورویچ در این باره می‎گوید: ” هیچ لحظه ای در حیات آگاهانهی ما وجود ندارد که نسبت به وضع بدنی خود ، نسبت به اینکه در حال راه رفتنیم ، ایستاده ایم ، نشسته ایم یا دراز کشیده ایم ، نا آگاه باشیم .”

تا به اینجای بحث می‎دانیم شرایطی که در آن ما به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه نسبت به بدن خود نا آگاه باشیم وجود ندارد. این بحث را دنبال کنید ، در بخش بعدی به بررسی این مسئله می‎پردازیم که چه اختلالاتی مانع از بدن آگاهی می‎شود.

بدن آگاهی (دانشنامه فلسفه استنفورد) – فردریک دو وینیمون

 

در این مقاله قصد داشتیم تا بدن آگاهی بخش دوم را شرح دهیم. چنانچه در بخش های آینده همراه ما باشید بطور مرتب هر هفته به تشریح  بدن آگاهی می‌پردازیم. همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعاتی بیشتر کسب کنید، سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن