تربیتیروانشناسیکتابخانه

آیا از قدرت خود خبر دارید؟ بدن آگاهی بخش پنجم

بدن آگاهی بخش پنجم مقوله مکانمندی بدن

در ادامه قسمت های قبل بدن آگاهی در این قسمت، بدن آگاهی بخش پنجم به مکانمندی بدن می‎پردازیم.  احساسات بدنی از حیث مکانی، به مکان‎های کم و بیش معینی در بدن نسبت داده می‎شود که می‎توان از آنها گزارش داد و می‎توان بر آنها تاثیر گذاشت. برای مثال وقتی احساس می‎کنید پاهایتان روی هم افتاده است در رابطه با دو مسئله صحبت می‎کنید:

  1. از یک ویژگی بدنی خاص
  2. از آن عضو بدن که این ویژگی در آن مصداق یافته است و در رابطه با آنها آگاهی دارید

یک نکته : روابط مکانی متعارف با تجربه‎ی مکان بدن تقاطع ندارند. در واقع به نظر می‎رسد شیوه‎ای که ما به وسیله‎ی آن، مکان بدنی را تجربه می‎کنیم از برخی قواعد اساسی پیروی نمی‎کند. برای مثال زمانی که دردی را در پا احساس می‎کنیم، هنگامی که پا در یخچال است این درد را در یخچال احساس نمی‎کنیم. یا دردی را که در انگشتان احساس می‎کنیم، وقتی انگشت در دهان قرار دارد درون آن احساس نمی‎شود.

بدن آگاهی بخش پنجم

در نتیجه می‎توان گفت این مسئله که فرد در انگشتش احساس درد می‎کند، نه مکان احساس وضعیت انگشت را نشان می‎دهد . براین اساس این نکته تردید برانگیز می‎شود که آیا خود احساس‎های بدنی ذاتا مکانمند هستند یا نه در واقع سنت دیرینه‎ای وجود دارد که در قرن نوزدهم به دست روانشناسانی مانند وونت و تیچنر و جیمز به جریان افتاد و انکار می‎کند: “که وجود هیچ عنصری از مکان بالفعل در احساس ممکن باشد به عبارتی حسی که بی‎درنگ و بدون معطلی فریاد بزند من اینجا هستم یا من آنجا هستم.”

 

نظریه نشانه مکانی

براساس نظریه‎ی نشانه‎ مکانی، هر عصب حسی احساس مختص به خود را ایجاد می‎کند که به عضوی از بدن که برانگیخته می‎شود اختصاص دارد. یا بر اساس نظریه‎های رفتارگرایانه، مکان احساس، آن عضوی از بدن است که شخص در مورد آن استعدادی برای عمل کردن، مانند خاراندن دارد. در بخش بعدی در رابطه با حس مالکیت بدن صحبت می‎شود.

 

در این بدن آگاهی بخش پنجم قصد داشتیم تا شما را با قدرت و احساسات پنهان در بدن آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت  و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن