روانشناسیکتابخانه

آیا از قدرت خود خبر دارید؟ بدن آگاهی بخش چهارم

نظریه های بدن آگاهی

در مقاله بدن آگاهی بخش چهارم به بررسی دو نظریه در رابطه با بدن آگاهی می‎پردازیم. یکی از این نظریه‎ها نظریه‎ی رهیافت بازنمودگرایانه ودیگری رهیافت حسی- حرکتی می‎باشد. نظریه‎های بازنمودگرایانه عمدتا ریشه در فلسفه‎ی تحلیلی دارد اما رهیافت حسی-حرکتی ریشه در سنت پدیدار شناختی دارد.

 

بدن آگاهی بخش چهارم: رهیافت بازنمود گرایانه

تا قرن نوزدهم بدن آگاهی معمولا به صورت مجموعه‎ای از احساسات بدنی درونی فهمیده می‎شد. طرفداران رهیافت بازنمودگرایانه ادعا می‎کنند که برای تبیین بدن آگاهی باید به بازنمودهای ذهنی بدن استناد کرد. براساس تعریفی حداقلی از مفهوم بازنمود، بازنمودهای بدن، ساختاری درونی است که کارش دنبال کردن حالت بدن و رمزگذاری آن است.

همانطور که درمقاله بدن آگاهی بخش سوم وعده داده شد، ساختاری که ممکن است بدن را به نادرستی بازنمایی کند و از بدن گسسته شود. همچنین شمار زیادی از طرفداران این نظریه بیان کرده‎اند که بیش از یک بازنمود بدن وجود دارد و این امر به دسته‎بندی‎های متعدد در خصوص بازنمودهای بدن می‎انجامد.

بدن آگاهی بخش چهارم

رهیافت حسی- حرکتی

جامع ترین بررسی پدیدار شناسی بدن آگاهی در رهیافت حسی- حرکتی را، می‎توان در پدیدار شناسی ادراک مرلو پونتی یافت. می‎توان دیدگاه حسی-حرکتی را در قالب سه ادعای مرتبط بیان کرد:

  1. بدن شیئی نیست که بتوان آن را بازنمایی کرد
  2. وجود بدن، وجود بدن در جهان است
  3. بدنی که ما تجربه می‎کنیم بدن در حال عمل است

مرلو‎ پونتی با قرار دادن عمل در هسته‎ی بدن آگاهی، سنت دیرینه‎ی پدیدار شناسانه‎ی بدن آگاهی و همینطور نظریه های حسی-حرکتی در رابطه با بدن آگاهی را به جریان انداخت و بیان کرد بدن صرفا شیئی در میان اشیا بیرون نیست.

در صورتی که هر یک از این دو رهیافت پذیرفته شود نوع بدن آگاهی انسانی متفاوت می‎گردد و بسته به پذیرفتن هر یک از این نظریات نتایج متفاوتی به دست می‎آید.

در بخش بعد در رابطه با مکان ‎مندی بدن آگاهی پرداخته می‎شود. منبع کتاب بدن آگاهی نوشته فلانی

 

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با راه های مسولیت پذیری در کودکان آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت  و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن