سلامتی

رفع بوی بد دهان

دلبل بوی بد دهان و راه حل رفع آن

بوی بد دهان ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. مواد غذایی خاص نظیر سیر پس از هضم شدن وارد سیستم گردش خون شده و با ورود به داخل ریه ها به شکل بوی بد دهان خارج میشوند. سایر عوامل موثر در بوی دهان شامل بهداشت نامناسب دهان، خشکی دهان، سیگار و دخانیات، مصرف برخی داروها و بعضی بیماری ها می‌شوند.

دلیل اصلی بوی بد دهان، تشکیل و جمع شدن باکتری در پشت زبان و یا بین دندان‌هاست.

بوی بد ناشی از معده

برای رفع بوی بد دهان ناشی از معده، اختلالی که در کار معده ایجاد شده را می‎توانید روزانه،  از آب و عسل به همراه چند قطره آب لیمو ترش  برای رفع آن استفاده کنید. با اینکار بلغم به مرور دفع می‎شود و شما از شر بوی بد دهان راحت می‎شوید.

بوی بد ناشی از لوزه‌های عفونی

لوزه‌های عفونی می‎توانند منبع بوی بد دهان باشند. لوزه عفونی برعکس معده است و قابل دیدن می‌باشد. برای مشاهده جلوی آینه بروید، انتهای حلق پشت زبان دو برجستگی وجود دارد که به آن‌ها لوزه می‌گویند.

اگر رنگ آن‌ها طبیعی باشد و منفذ‌های روی آن خالی باشد، بوی بد دهان از لوزه شما نیست ولی اگر لوزه ورم داشته باشد و منافذش از جسم‌های ریز سفید رنگ پر شده باشد، بوی بد دهان ناشی از لوزه‌های عفونی شماست! باید بدانید لوزه‌های شما عفونی شده و باید درمان شود.

بوی بد دهان

درمان بوی بد دهان

یکی از روش های درمان و رفع بوی بد دهان، نیازمند دوباره متعادل کردن دستگاه گوارش با تنظیم نوع و مقدار غذای خورده شده است. معمولا غذاهایی که پر از چربی، نمک، شیرینی و پر از افزودنی‌‌های مختلف هستند، معمولا هضم دشواری دارند.

دستگاه گوارش برای هضم این نوع غذاها به تولید اسید فراوانی نیاز دارد که این حجم از اسید می‎تواند منجر به التهاب و عفونت روده شود. چون این مواد سخت هضم می‌شوند، زمان بیشتری در روده باقی می‎مانند و تخمیر شده و در نتیجه‌ مواد سمی تولید می‌کنند.

راه حل‎های مقابله با بوی دهان

  • شست و شوی دهان با محلول‌های محتوی دی اکسید کلرین
  • پاک کردن انتهای زبان با کمک مسواک های مخصوص و حرکت مسواک از انتها به سمت نوک زبان
  • استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان

در این پست قصد داشتیم تا شما را با نکات بهداشتی دهان و رفع بوی بد دهان آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه روانشناسی و سلامتی اطلاعات بیشتری کسب کنید مجله بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن