سلامتی

رفع بوی بد دهان

دلبل بوی بد دهان و راه حل رفع آن

بوی بد دهان ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. مواد غذایی خاص نظیر سیر پس از هضم شدن وارد سیستم گردش خون شده و با ورود به داخل ریه ها به شکل بوی بد دهان خارج میشوند. سایر عوامل موثر در بوی دهان شامل بهداشت نامناسب دهان، خشکی دهان، سیگار و دخانیات، مصرف برخی داروها و بعضی بیماری ها می‌شوند.

دلیل اصلی بوی بد دهان، تشکیل و جمع شدن باکتری در پشت زبان و یا بین دندان‌هاست.

بوی بد ناشی از معده

برای رفع بوی بد دهان ناشی از معده، اختلالی که در کار معده ایجاد شده را می‎توانید روزانه،  از آب و عسل به همراه چند قطره آب لیمو ترش  برای رفع آن استفاده کنید. با اینکار بلغم به مرور دفع می‎شود و شما از شر بوی بد دهان راحت می‎شوید.

بوی بد ناشی از لوزه‌های عفونی

لوزه‌های عفونی می‎توانند منبع بوی بد دهان باشند. لوزه عفونی برعکس معده است و قابل دیدن می‌باشد. برای مشاهده جلوی آینه بروید، انتهای حلق پشت زبان دو برجستگی وجود دارد که به آن‌ها لوزه می‌گویند.

اگر رنگ آن‌ها طبیعی باشد و منفذ‌های روی آن خالی باشد، بوی بد دهان از لوزه شما نیست ولی اگر لوزه ورم داشته باشد و منافذش از جسم‌های ریز سفید رنگ پر شده باشد، بوی بد دهان ناشی از لوزه‌های عفونی شماست! باید بدانید لوزه‌های شما عفونی شده و باید درمان شود.

بوی بد دهان

درمان بوی بد دهان

یکی از روش های درمان و رفع بوی بد دهان، نیازمند دوباره متعادل کردن دستگاه گوارش با تنظیم نوع و مقدار غذای خورده شده است. معمولا غذاهایی که پر از چربی، نمک، شیرینی و پر از افزودنی‌‌های مختلف هستند، معمولا هضم دشواری دارند.

دستگاه گوارش برای هضم این نوع غذاها به تولید اسید فراوانی نیاز دارد که این حجم از اسید می‎تواند منجر به التهاب و عفونت روده شود. چون این مواد سخت هضم می‌شوند، زمان بیشتری در روده باقی می‎مانند و تخمیر شده و در نتیجه‌ مواد سمی تولید می‌کنند.

راه حل‎های مقابله با بوی دهان

  • شست و شوی دهان با محلول‌های محتوی دی اکسید کلرین
  • پاک کردن انتهای زبان با کمک مسواک های مخصوص و حرکت مسواک از انتها به سمت نوک زبان
  • استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان

در این پست قصد داشتیم تا شما را با نکات بهداشتی دهان و رفع بوی بد دهان آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه روانشناسی و سلامتی اطلاعات بیشتری کسب کنید مجله بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن