تربیتیروانشناسی

عوامل بیش فعالی کودکان را بشناسیم

دلایل و عوامل بیش فعالی کودکان

علت اصلی ابتلا به بیش فعالی کودکان هنوز مشخص نیست، ولی احتمالا بیش فعالی می‎تواند جزو بیماریهای چند عاملی با ریشه ژنتیکی و محیطی قرار بگیرد. عامل ژنتیکی بیش فعالی بیشتر از طریق پدران به فرزند منتقل می‎شود.

همانطور که پیش تر در مقاله تاثیر رفتار والدین بر کودک و رشد مغزی او گفتیم، علاوه بر رفتار والدین عوامل محیطی هم بر شدت این عارضه می‎افزایند و این اختلال در کودکان پسر نزدیک به دو تا چهار برابر نسبت به دختران شایع‎ تر است.

علائم بیش فعالی

رفتار کودک بیش فعال معمولا همواره پرتحرک، پر نشاط، بی‌توجه و همراه با رفتارهای ناگهانی است. این رفتارها مانند انجام کارهای نیمه کاره، عدم تمرکز و تلاش ذهنی برای انجام کارها، فعالیت و تحرک بدنی زیاد (غیرمعمولی، حتی زمانی که بازی نمی‎کنند)، می‌باشد.

این رفتار کودک در مدرسه ممکن است، باعث بروز اختلالات یادگیری (در خواندن و نوشتن) شود. البته معمولا این کودکان با بزرگ شدن بهتر می‌شوند. همچنین مطالعه مقاله علت مشکلات تحصیلی کودکان را بشناسید، می‌تواند کمک بسیاری به شما در حل این مشکل کند.

عوامل بیش فعالی کودکان ، کودکان بیش فعال ، بیش فعالی یعنی چه ، بیش فعالی در کودکان ، سایت بدانید

مادران چگونه باعث بیش فعالی در کودک می‎شوند؟

اگر مادر در دوران بارداری سیگار، الکل یا مواد مخدر مصرف کند، این کودکان بیشتر در معرض خطر بیش فعالی قرار دارند. توصیه می‎شود بانوان باردار از مصرف غذاهای فرآوری شده و سرشار از قند و چربی پرهیز کنند، تا از شکل گیری تغییرات ژنتیکی در مغز کودک، نوزاد (و حتی جنین) پیشگیری شود.

در عوض، بانوان و مادران باردار می‎توانند مصرف چربی‎های مفید مانند اسیدهای چرب امگا-۳ از منابعی مانند ماهی، گردو، و گوشت بدون چربی مانند مرغ و بوقلمون را مد نظر قرار دهند، چون برای توسعه و رشد سیستم عصبی از اهمیت فوق العاده‎ای برخوردار است. در کل مادران باید به شرایط و وضعیت خود توجه کنند.

در آخر رعایت یک رژیم عذایی متعادل عامل کلیدی در رفع بیماری و حفظ وزن سالم محسوب می شود، اما این نوع رژیم غذایی می‎تواند حتی روی خطر اختلال نقص توجه و (ADHD) بیش فعالی در نوزادان قبل تولد نیز تاثیرگذار باشد. با مطالعه مقاله بهترین روش های رفتار و تربیت صحیح کودک فرزندان خود را بهتر تربیت کنید.

در این مطلب قصد داشتیم تا شما را با عوامل بیش فعالی کودکان آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب علمی، نیاز شما را رفع کرده باشد، همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن