تربیتیروانشناسی

تاثیر رفتار والدین بر کودک و رشد مغزی او

تاثیر رفتار والدین بر کودک و ذهن او

در مقاله تاثیر رفتار والدین بر کودک می‌خواهیم به شما بیاموزیم که، مغز کودکان بسیار منعطف است و چگونگی رفتار و برخورد والدین، از عوامل تاثیرگذار در رشد کودک است. یکی از رفتارهای اشتباه بحث و دعوای والدین مقابل کودک است که تداوم این موضوع، تا ۶% از بخشی از مغز کودک را کوچک خواهد کرد، که باعث کاهش توان درک گفتاری کودک می‌شود.

یکی دیگر از عواملی که باعث آسیب کودک می‌شود، دخالت بیش از اندازه والدین است که تاثیر منفی بر کودک می‌گذارد. کودکانی که توانایی انجام اموری را دارند، نباید مورد دخالت قرار بگیرند. مثلا لباس پوشیدن و انجام کارهای شخصی، اگر در این امور دخالت کنید، در کوتاه مدت باعث از بین رفتن اعتماد به نفس کودک خواهید شد و در بلند مدت فردی ترسو را تربیت خواهید کرد. همچنین باید مسائل زیردر این موضوع دخیل هستند.

استفاده از گوشی و تبلت را مدیریت کنید

در تربیت کودک، کنترل استفاده از گوشی و تبلت امری ضروری است، چون استفاده زیاد از گوشی روند رشد مغز کودک را کند می‌کند و باعث این خواهد شد تا کودک نتواند با والدین یا دیگر کودکان به خوبی ارتباط برقرار کند. در واقع کودک توانایی‎ای در فعالیت جمعی نخواهد داشت.

مقایسه کودک با بقیه ممنوع

یکی از بدترین کارهایی که به مغز کودک آسیب می‌زند مقایسه او با دیگران است، مخصوصا که با سرزنش و سرکوفت همراه باشد. این کار از اعتماد به نفس کودک کاسته و باعث ایجاد فشار و استرس می‌شود. احتمال اعتیاد به الکل و مواد مخدر در بزرگسالی، هم از دیگر پیامدهای مقایسه کودک است. اگر از اخلاق یا رفتار کودک راضی نیستید مقایسه مشکلی را حل نمی‌کند، مشکل را ریشه‌یابی و حل کنید.

تاثیر رفتار والدین بر کودک

تاثیر رفتار والدین بر کودک : تحقیر نکنید

تحقیر کودک یکی دیگر از عوامل تربیت اشتباه کودک است. تحقیر کلامی از تنبیه بدنی هم بدتر است، به دلیل اینکه قسمت شنوایی مغز کودک، تورم قابل توجهی خواهد یافت طوری که در مواردی به ناشنوایی کودک می‌انجامد. اگر می‌خواهید رفتار اشتباه یا بد فرزندتان را به او گوشزد کنید، با خونسردی و تامل در ۱ دقیقه این کار را انجام دهید.

همانطور که گفته شد مغز کودکان منعطف است و هرطور که تربیت شود شکل می‌گیرد، پس اشتباهات و روش‌های تربیتی غلط‌تان را تغییر دهید تا رابطه تان با کودک بهبود یابد.

انجام اعمالی که کودک را اذیت کند (چه روحی و چه جسمی) هم در رشد مغز کودک تاثیرگذار است، مثلا همان مثال دعوای والدین، کودک در این مواقع تحت فشار قرار می‌گیرد و سعی می‌کند آن صحنه‌ها. را نبیند، پیامدش هم کوچک شدن و تغییر شکل قسمت بینایی مغز است، که باعث تاثیر منفی بر حافظه و درک مفاهیم خواهد شد. با او گفت‌و‌گو کنید تا بفهمید چه مسائلی او را اذیت می‌کند، سپس رفتار خود را اصلاح کنید.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با تاثیر رفتار والدین بر کودک و رشد ذهنی آنها آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت  و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن