تربیتی

بهترین روش های رفتار و تربیت صحیح کودک

نقش تربیت صحیح کودک در آینده آنها

در این مقاله سعی کرده ایم  تا  روش های تربیت صحیح کودک مورد بررسی قرار دهیم، امری بسیار حائز اهمیت که آینده فرزندان و نحوه شکل گیری شخصیت آنان را تحت تاثیر قرار می دهد . لذا برای تحقق این امر شایسته است تا والدین هرچه بهتر و بیشتر آگاهی کسب نمایند تا فرزندان خود را هرچه بهتر پرورش بدهند . مواردی که در این مقاله مورد بحث قرار خواهند گرفت در ادامه این متن تقدیم حضور شما معرفی می گردد . حال از شما بازدیدکننده گرامی خواهشمندیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید .

  1. با کودکان خود چگونه رفتار کنیم.
  2. از فرزندان خود غافل نشوید.
  3. با کودکان خود دوست باشید.

فرزند خود را بهتر بشناسید

شناخت هر چه بهتر خلق و خوی فرزند از محوری ترین روش های تربیت صحیح فرزندان می باشد که به موجب آن می توانیم استعدادها و تمایلات فرزندان را دریابیم و با توجه به آن پیش برویم . در این میان روش های بسیاری برای تربیت وجود دارد که به چهار روش اصلی تربیت فرزندان اشاره می کنیم .

  • روش اول : توجه کمتر ، آزادی عمل کمتر فرزند
  • روش دوم : توجه کمتر ، آزادی عمل بسیار کمتر فرزند
  • روش سوم : توجه بالا ، آزادی عمل بالای فرزند
  • روش چهارم : توجه بالا ، آزادی عمل بسیار بالای فرزند

همچنین اگر کودک شما اجتماعی نیست می‌توانید مقاله راه اجتماعی شدن کودکان خجالتی را مطالعه کنید.

 

تربیت صحیح کودک ، تربیت صحیح فرزند

با کودکان خود چگونه رفتار کنیم ؟

نحوه رفتار والدین تعیین کننده تربیت فرزندان است . شما هرگونه که با فرزند خود رفتار کنید به همان شکل از آنان پاسخ دریافت خواهید کرد و این اساس ارتباط با فرزند است . شما هر چه بکارید همان را برداشت خواهید کرد . چرا که ارتباط پدر و مادر اگر بر مبنای عشق و محبت با فرزند باشد ، فرزند هم همان عشق و محبت را فرا خواهد گرفت و در پاسخ از خود نشان خواهد داد .

بسیاری از والدین با بد رفتاری و آسیب رساندن و تنبیه فرزندان خود آنان را وادار به انجام رفتارهای درست می نمایند ، اما در حالی که اگر به درستی فرزند تربیت دیده باشد و اصول رفتاری مناسب را فرا گرفته باشد دیگر نیازی به اینگونه رفتارها نیست. پس در قدم اول مراقب رفتار خود با کودکان خود باشیم، چرا که کودکان آینه رفتار ما با خود آنان می باشند.

مبنا و اساس تربیت صحیح کودک

بر طبق آن چهار روشی که در بالا به آن اشاره شد ، پدران و مادران باید بدانند که پایه و اساس رفتار خود با کودک را از ابتدا بر چه مبنایی می خواهند بگذارند . اینکه توجه کمی به فرزندان خود داشته باشند و یا بسیار به آنان توجه بنمایند ، اینکه آزادی عمل کمی را به آنان بدهند و یا بسیار آنان را در آزادی عمل آزاد بگذارند و اختیار بالایی به آنان بدهند . انتخاب این موارد باید از همان اول مشخص گردد. اگر نگران مسئولیت پذیری فرزند خود هستید مقاله راه های افزایش مسئولیت پذیری در کودکان را مطالعه بفرمایید.

از فرزندان خود غافل نشوید

کودکان نیاز دارند تا برای آنان وقت گذاشته شود . اینکه شما در چه شرایطی زندگی می کنید و یا صرف نظر از موقعیت کاری شما و فارغ از همه گرفتاری های موجود در یک زندگی ، فرزندان ما نیاز دارند تا والدین برای آنان وقت بگذارند . اهمیت این موضوع را می توان آنجا به آن پی برد که تربیت کودک نیازمند گذاشتن وقت برای کودک است ، لذا تربیت صحیح بدون در نظر گرفتن وقت و اختصاص زمان به کودک میسر نمی گردد.

تربیت صحیح کودک ، تربیت صحیح فرزند ، رفتار صحیح با کودک ، سایت بدانید

فرزند شما از طریق وقت گذاشتن شما نه تنها تربیت می شود بلکه نیازهای عاطفی و روحی او نیز ارضا می گردد . کودکی که تربیت درست یافته باشد تنها شخصیت آن را شکل داده اید ، اما در صورتی که این کودک شما نیازهای درونی دارد که باید توسط والدین برطرف شود . اینکه همواره به او محبت کنید و در صدد این باشید که خواسته های فرزند را برآورده سازید تا فرزند شما کودکی شاد و سرزنده باشد.

آیا به هر خواسته کودک توجه کنیم؟

شاید این سوال برای شما پیش آید که دادن امتیازات فراوان و یا برآوردن خواسته های فرزند طبعاتی مانند بد بار آوردن کودک داشته باشد و باعث خارج شدن از مسیر درست تربیت باشد . حتی ممکن است این مورد را عاملی بدانید برای زمینه سازی برآوردن خواسته های نامعقول فرزند ، ولی این را بدانید زمانی چنین موردی پیش می آید که اساس کار ایراد داشته باشد و آن چیزی نیست جز تربیت صحیح.

اینجاست که خواهیم دید اگر تربیت درست پایه ریزی شده باشد در مسیر ارتباط فرزند با والدین به این مورد بر نخواهیم خورد و گرفتار چنین مواردی نخواهیم شد . همانطور که قبلا به آن اشاره شد کودکان آینه رفتار ما هستند ، پس در رفتار با آنان دقت کنیم . پس بیشتر از هرچیزی بر روی نحوه تربیت کودک خود دقت و نظارت کافی داشته باشیم که نتیجه آن به خود ما باز می گردد.

تربیت صحیح کودک با دوستی با او

رابطه دوستانه و البته منطقی با فرزند خود نه تنها هیچ تاثیر مخربی بر روی تربیت فرزند ندارد ، بلکه باعث می شود کودک حرف شنوی بالایی داشته باشد و والدین خود را به چشم دوست ببیند و خواسته های آنان را بدرستی اجابت کند. نا گفته نماند که والدین محترم باید در نظر داشته باشند که این رابطه دوستانه را در چهارچوب معینی پیش ببرند ، چون کودک ما هنوز به مرحله ای از شرایط سنی نرسیده است که بتواند درست یا نادرست را تشخیص بدهد و همچنان نیازمند مدیریت والدین است.

تربیت صحیح کودک ، تربیت صحیح فرزند ، رفتار صحیح با کودک ، سایت بدانید

در ارتبط با کودک خود صبر و تحمل داشته باشید. شاید ایجاد یک رابطه دوستی و یا تربیت صحیح زمان زیادی ببرد ، اما همیشه به نتیجه کار فکر کنید. اینکه فرزند شما درست بار بیاید و نه تنها برای خانواده بلکه برای فردای یک جامعه فرد مفیدی باشد. این مورد را از همین حالا بخاطر داشته باشید که ریشه خیلی از مشکلات آینده فرزندان از همین جا نشات می گیرد، یعنی تربیت صحیح.

نتیجه گیری 

گاهی دیده می شود کودک دچار بد رفتاری و بد خلقی است ، این مورد را ریشه یابی کنید و از همین الان در پی برطرف کردن آن باشید . گاهی ممکن است یک مشکل در ابتدا ساده به نظر بیاید ، اما بعد از گذشت مدتی ادامه پیدا کند و تبدیل شود به مشکلی بزرگ . حال اگر این مورد چیزی باشد که در ذهن کودک حک شود می تواند در فردای آن تاثیر نامطلوب بگذارد. در اخر اگر احساس کردید این مطلب کمک کافی به شما نکرده مقاله استاندارد جهانی تربیت کودک را مطالعه کنید.

در این مطلب قصد داشتیم تا شما را با مورفین و موارد مصرف آن آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن