سلامتی

راه های جلوگیری از سکته مغزی

جلوگیری از سکته مغزی با شناخت بهتر آن

برای جلوگیری از سکته مغزی و حفظ  جان خود و عزیزانمان، ابتدا باید سکته را بشناسیم، یعنی بدانیم چیست و چگونه اتفاق می‌افتد. به طور ساده تر سکته زمانی رخ می‌دهد که یک لخته خون در رگ، باعث مسدود شدن و عدم خون رسانی به مغز شود و یا یک رگ پاره شود، که در این صورت خون و در نهایت اکسیژن به مغز نمی‌رسد و سلول‌های مغز از بین می‌روند.

طبق آمار داده شده بین 10 تا 15 درصد سکته مغزی منجر به مرگ شده و بقیه با درمان مناسب به ادامه زندگی می‌پردازند. سن سکته ای به صورت خاص وجود ندارد و سکته همه سنین را تهدید می‌کند، اما میانگین آن در دنیا 55 سال به بالا و در ایران 45 سال به بالا است که با کنترل عوامل تشدید کننده می‌توان آن‌ را کنترل کرد. اگر نشانه های سکته را بدانیم قبل از بروز مشکل می‌توان فرد را درمان کرد.

علائم سکته‎ی مغزی

 • اختلال دید به صورت تاری یا حتی کوری ( بیشتر هم در یک چشم رخ می‌دهد)
 • شل و کرخت شدن قسمت های مختلف بدن
 • کاهش توانایی‎های عادی مثل حرف زدن، راه رفتن، حرکت کردن، فهمیدن
 • سردرد و سرگیجه که به بیهوشی نیز می‎تواند بیانجامد
 • فراموشی‎های کوتاه مدت و اختلالات مربوط به حافظه
 • حالت تهوع شدید که به استفراغ منجر خواهد شد

جلوگیری از سکته مغزی ، راه‎های پیشگیری از سکته

سکته وراثتی نیز می‌تواند باشد، پس اگر کسی در خانواده دچار سکته شده و سابقه آن را در خانواده دارید باید بیشتر احتیاط کنید.

راه‎های جلوگیری از سکته مغزی

 • مصرف سبزیجات و میوه‌ها (به خصوص قرمز رنگ‌ها به دلیل بالا بودن آنتی‌اکسیدان) باعث تقویت سلول‌های عصبی شده و هنگام بروز سکته سلول‎ها مقاومت بیشتری خواهند داشت. در این زمینه مطلب خواص خوراکی‌ها و تغذیه خوب برای شما مفید می‎باشد.
 • مصرف دخانیات باعث می‌شود سرخرگ‌ها در بعضی قسمت‌ها نازک‌تر و در بعضی قسمت‌ها ضخیم‌تر شوند که شرایط لخته شدن خون را فراهم می‌کنند، پس حذف دخانیت یکی از عوامل مهم برای پیشگیری از سکته است.
 • تحرک داشتن مثل پیاده روی روزانه، دوچرخه سواری، نرمش روزانه و ورزش‎های هوازی، تهدید به سکته را کاهش می‌دهد.
 • کلسترول خود را هر سال آزمایش کنید. کلسترول ماده ای است که به دیواره رگ‌ها چسبیده و موانعی برای عبور خون ایجاد می‌کند که باعث سکته خواهد شد.
 • کنترل فشار خون نیز از عوامل مهم است، زیرا باعث ضخیم شدن دیواره و در نهایت انسداد رگ خواهد شد. باید توجه کرد که فشار خون علائم چندانی ندارد و با آزمایش مشخص می‌شود. پس مواد غذایی مثل نمک که باعث افزایش فشار خون می‌شوند نیز باید از زنجیره غذایی حذف شوند.

درمان سریع سکته

هروقت علائمی که نامبرده شد در خود یا اطرافیان دیدید باید فورا به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر علائم کوتاه بودند و بعد از مدتی از بین رفتند. چون همانطور که گفته شد سکته باعث نرسیدن اکسیژن به مغز می‌شود و اگر انسداد دیر رفع شود، باعث از بین رفتن سلول‎ها شده و کارایی بدن مثل حرکت از بین می‌رود و برای این مسئله دیگر درمان قطعی وجود ندارد.

در این مطلب قصد داشتیم تا شما را با راه های جلوگیری از سکته مغزی آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب نیاز علمی شما را رفع کرده باشد، همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن