سلامتیطب سنتی

حمام درمانی چیست و چه تاثیری در سلامت بدن دارد

آموزش حمام درمانی و حمام اصولی

همان طور که می‎دانید تمیزی و بهداشت از پایه‎های اصلی زندگی است و البته حمام کردن در داشتن حس خوب مفید بوده و جزو عادات خوب محسوب می‎شود. همچنین حمام می‎تواند خاصیت درمانی نیز داشته باشد. اما آیا واقعا می‎دانید که حمام اصولی چطور است؟ در این مطلب قصد داریم تا شما را با آموزش استحمام و البته حمام درمانی آشنا کنیم.

فواید حمام درمانی

در طب سنتی، بلغم باعث بروز یک سوم بیماری‎ها است. اما باید بدانید حمام کردن، درمان رفع بلغم است. همچنین موقع استحمام، استفاده از نوره درمان سودا هم هست (سودا منشا یک سوم دیگر بیماری‏‎ها). چون نوره باعث دفع سموم‌ و تقویت بدن می‎شود. موارد دیگری مانند استفاده از ماساژ، روغن مالی، کیسه کشیدن و… هم، هر کدام می‎توانند سبب پیشگیری و درمان چندین بیماری شوند.

لوازم مورد نیاز حمام

از لوازم مورد نیاز برای استحمام دلپذیر می‎توان از “لیف و کیسه، سفیداب و سنگ پا نام برد. البته برای حمام درمانی باید از وسایل دیگری مانند “روغن زیتون، نوره، سدر، سرکه، مورد، حنا و ختمی” نیز استفاده کرد. این موارد به آسانی در عطاری‎ها موجود می‎باشند و از بابت تهیه آن‎ها نگرانی نداشته باشید. حال به آموزش حمام درمانی می‎پردازیم.

آموزش حمام درمانی و حمام اصولی

آموزش حمام اصولی و درمانی

در کل حمام کردن در داشتن پوست خوب و با نشاط تاثیر گذار است. برای حمام درمانی کردن استفاده از حمام سنتی به صورت ویژه توصیه می‎شود، البته احتمالا در صورت در دسترس نبودن از حمام خانه استفاده کنید. نکته شایان ذکر این است که در زمان عادت ماهانه (قاعدگی) حمام کردن ممنوع می‎باشد. حال می‎توانیم آموزش را شروع کنیم.

 

قبل از ورود به حمام سعی کنید از عطر طبیعی استشمام کنید.

 

  • بعد از شروع حمام کردن باید به میزان 4 الی 5 دقیقه نوره استفاده شود.
  • به مدت ده دقیقه زیر آب گرم بمانید. برای حمام خانگی سعی کنید با استفاده از یک وسیله گرمایشی محیط را گرم کنید.
  • از کیسه و سفید آب استفاده کنید.
  • سپس از لیف به همراه صابون‎های طبیعی بهره خود را تمیز کنید.
  • معجونی از مورد، سدر و حنا تهیه کنید (با استفاده از این موارد و آب) و بر روی کل بدن بکشید. همچنین می‎توانید کمی روغن زیتون و سرکه هم به مخلوط اضافه کنید. حتی می‎توانید فقط از حنا استفاده کنید. حالا مخلوط را بعد از 10 دقیقه، قبل از اینکه رنگ بدهد شستوشو دهید.
  • در این مرحله از لیف سرکه‏‎ای استفاده کنید.
  • حدود 10 الی 15 دقیقه با روغن زیتون بودار، کل بدن را روغن مالی کرده و ماساژ دهید.
  • حالا در پایان، قبل از بیرون آمدن از حمام، پاهایتان را زیر آب سرد بگیرید.
  • در حدود 20 دقیقه در کنار بخاری یا زیر آفتاب استراحت کنید.
  • بعد از استحمام بالا تنه را بپوشانید، نباید حتی باد به سر و بدن هم بخورد.

لباس هایتان از الیاف طبیعی باشد

فقط در پایان توجه داشته باشید بهتر است لباستان از الیاف طبیعی باشد. همچنین دقت کنید استفاده از نوره در حالت ایستاده باید انجام شود و بقیه قسمت‎ها به صورت نشسته. می‎توانید از ظرف آب در خلال حمام استفاده کنید و حتما نیازی به دوش نیست. خصوصا لیستاده دوش گرفتن مضر است. تبریک حالا دیگر نه خسته هستید نه سنگین، حمام درمانی برای حال جسمی و روحی شما شگفت انگیز است.

 

در این مطلب قصد داشتیم شما را با حمام درمانی و تاثیر آن در سلامت بدن آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب نیاز علمی شما را رفع کرده باشد، همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن