داروشناسی

معرفی داروهای ضد سرفه و خلط آور

معرفی داروهای ضد سرفه

داروهای ضد سرفه که برای جلوگیری از سرفه کاربرد دارند، اکثرا داروهایی هستند که باعث خلط آوری می‌شوند. این کار برای درمان سرفه بسیار موثر است. داروهای ضد سرفه به دسته‎ بندی‎های مختلفی تقسیم می‌شوند. مثلا دسته عامل‎های خلط ساز، یا دسته اکسپکتورانت‎ها هستند، یا ارتقا دهنده‎های تنفسی که از جمله داروهای ضدسرفه هستند.

داروهای خلط ساز موجود در بازار

در بخش قبلی نکته حائز اهمیت این است که در داروشناسی عوامل خلط ساز و اکسپکتورانت ها دو داروی متفاوت هستند اما هدفی یکسانی دارند و آن هدف، بهبود عملکرد ریه‎ها در خارج کردن خلط بدن است. در مقوله معرفی داروهای خلط ساز که به آسانی در داروخانه‎ها در دسترس هستند، چند دارو وجود دارد که به راحتی می‎توانید آن را تهیه کنید.

  • acetylcysteine = استیل سیستین
  • carbocisteine = کربوسیستین
  • mecysteine = میسیستین
  • erdosteine = اردوستین
  • ambroxol = آمبروکسول

انواع داروهای خلت آور

مهم نیست سرفه از بیماری خاصی نشات گرفته شده باشد یا از پیامدهای سرماخوردگی باشد و یا هر عامل محیطی و غیرمحیطی دیگر، مهم این است علم و اطلاعات خود را بالا ببریم تا هنگام بروز بیماری بتوانیم از بهترین پیشنهاد استفاده کنیم. تا اینجا عوامل خلت ساز را شناختیم، اما حال می‎خواهیم داروهای ضد سرفه را که به 6 دسته تقسیم می‎شوند به صورت مفصل و با توجه به عملکردشان معرفی کنیم.

داروهای ضد سرفه و خلط آور (اکسپکتورانت):

مهمترین داروی ضد سرفه اکسپکتورانت ها هستند که اکثرا بسیار آسان پیدا می‎شوند. کار اصلی این دارو رقیق کردن کردن خلط، برای دفع آسان آن می‏‎باشد. این نوع داروها معمولا زمانی کاربرد دارند که سرفه‎ ها خلط دار باشند. همچنین تهیه این دارو به راحتی، بدون تجویز پزشک در داروخانه‎ها امکان پذیر است.

آنتی هیستامین نیز برای درمان سرفه ها و البته برای مواقع سرماخوردگی به کار می‎رود. آنتی هیستامین ‎ها شامل دیفن هیدرامین، کلرفنیرآمین، پرومتازین و… می‎شوند.

معرفی داروهای ضد سرفه ، داروی ضد سرفه ، داروهای ضد سرفه ، مسکن سرفه ، انواع داروی ضد سرفه ، سایت بدانید

داروهای سرکوب کننده مرکزی سرفه

کار اصلی این داروها تحریک و تاثیر روی هسته مرکزی سرفه، که در بصل النخاع وجود دارد است، که با این کار سرفه درمان می‎شود. معروف‎ترین آن هم دکسترومتورفان است، این دارو با اشکال مختلف مثل قرص، قطره و شربت در بازار یافت می‎شود.

نوع دیگر این نوع دارو دکسترومتورفانپی نام دارد، که محتویات آن علاوه بر دکسترومتورفان، حاوی پسودوافدرین نیز هست که نوعی داروی ضد احتقان است. در کل این دارو برای درمان سرفه‎ی خشک و بدون خلط با درمانی بسیار موثر استفاده می‎شود.

داروهای موضعی و بی‎حس کننده‎ها، اکثرا مکیدنی بوده و دارای مقداری منتول هستند که نتیجه آن می‎شود یک ضد سرفه بسیار قوی. اینگونه قرص‎ها باعث ضدعفونی شدن و تسکین گلو و حنجره می‎شوند و اثرات سرفه را به مراتب کم می‎کنند.

 

دکونژستان‎ ها یا ضداحتقان ها

ضد احتقان‎ها داروهایی هستند که سبب تنگ شدن  عروق خونی در بینی، گلو، ریه‎ها و تحریک سینوس‌های اطراف بینی شده و التهاب، تورم و احتقان را کم می‎کنند. جالب است بدانید اکثر داروهای سرماخوردگی نیز حاوی ضد احتقان می‎باشند. داروهایی مانند “افدرین، پسودوافدرین و فنیلافرین” از این دست داروها هستند.

داروهای ضد سرفه و تسکین دهنده

در سرفه های خشک به جای استفاده از داروهای شیمیایی، می‎توان از گیاهان دارویی و مواد طبیعی مثل شیر ولرم، آبلیمو، عسل و بخور اکالیپتوس یا آب استفاده کرد. چون اثرات و عوارض آنها بسیار کمتر از داروهای شیمیایی است. استفاده از این مواد طبیعی برای کودکان هم توصیه می‎شود چون روی کودکان اثر فوری دارد. بهره‌گیری از داروهای حاوی مورفین و مسکن هم جزو این نوع داروهاست.

 

توجه داشته باشید غیراز داروهای شیمیایی که عوارض نیز دارند، شما می‎توانید از گیاهان و داروهای حاوی آویشن یا دمنوش آویشن که در طب سنتی برای درمان سرفه کاربرد دارد نیز استفاده کنید. همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله نوشیدن آب در ناشتایی و صبح را نیز مطالعه کنید.

 

 

در این مطلب قصد داشتیم تا شما را با ویژگی‌های خُلقی و خوراکی‌های مناسب و نامناسب هر مزاج آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب، نیاز علمی شما را رفع کرده باشد، همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫3 نظرها

  1. لطفا یکم عامیانه تر بنویسید ولی در کل ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن