سلامتی

دلایل ناباروری و علت اصلی آن چیست

ناباروری یا مشکل در باروری به چه معناست؟

دلایل مختلفی در ناباروری زوجین وجود دارد. با بررسی و آزمایشات مشخص می‌شود. هرگاه زوجین، 12 ماه پس از ازدواج و در سن باروری، بدون استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری، فعالیت جنسی داشته باشند ولی زن باردار نشود، نشانه ناباروری یکی از آن‌ها است.

البته برای اثبات ناباروری باید دلایل کافی وجود داشته باشد، اگر زوجین مواردی را برای بچه دار شدن رعایت نکنند، دلیلی بر ناباروری آن‌ها نیست.

شناخت دلایل ناباروری و بچه دار نشدن

ناباروری در زنان و مردان دلایل مختلفی دارد، منشا ناباروری را می‌توان هم در زنان و هم در مردان جستجو کرد. به عبارت دیگر، ناباروری به معنای عدم توانایی در تولید گامت نیست، بلکه عدم توانایی در تولید نوزاد زنده است. در ادامه دلایل این مشکل را ذکر کرده‌ایم.

  1. منشا پدری مانند؛ واریسکول و آزواسپرمی
  2. منشا مادری مانند؛ سندرم ترنر، آژنزی تخمدان و سندرم آشرمن
  3. بیماری کم نطفگی در مردان
  4. نداشتن مادرزادی رحم در زنان

تغییر در سطح هورمون‌ها، می‌تواند منجر به ناباروری در زنان و مردان شود. این اختلال در هورمون‌ها علائمی دارد که در دو جنس متفاوت است.

دلایل ناباروری در زنان

دلایل بچه دار نشدن در خانم ها زیاد هستند و باید فهمید کدام یک از موارد زیر است که باعث ناباروری شده. در ادامه علل ناباروری در خانم ها را می‎خوانید.

اختلال در تخمک‌گذاری

رایج‌ترین علت ناباروری در زنان است و 39% سهم علل را به خود اختصاص داده است. عادت ماهیانه کم یا نامنظم سبب این اختلال می‌شود.

اختلال در لوله‌های رحمی

30% علل ناباروری زنان مربوط به این اختلال است. بسته بودن کامل یا ناقص لوله‌های رحمی، مانع رسیدن اسپرم به تخمک می‌شود که این بسته بودن می‌تواند ناشی از عفونت، آندومتريوز و يا چسبندگی‌هايی پس از عمل جراحی باشد.

آندومتريوز

علت 13% موارد ناباروری است و حدود 70% زنان دارای آندومتريوز، مبتلا به ناباروری هستند. در این مورد، سنگفرش رحم رشد کرده و لوله‌های رحمی را می‌پوشاند.

 

دلایل ناباروری

 

اختلال در گردن رحم يا رحم

مشكلات مربوط به ساختمان بدن، عفونت‌های گردن و رحم، كيفيت نامناسب ترشحات رحم، تومورهای بدخيم رحم و يا بعضی جای زخم‌های موجود در ديواره رحم، از دسته این اختلال هستند.

مشكلات دستگاه ايمنی بدن

ترشح ماده‌ای یه نام آنتی بادی از زنان علیه اسپرم مردان سبب غیرفعال کردن یا از بین رفتن اسپرم می‌شود و در مواردی هم سبب سقط جنین خواهد شد.

دلایل ناباروری در مردان

اغلب افراد فکر می‎کنند ناباروری مشکلی است که از سمت خانم ها شکل گرفته اما باید بدانند اختلالاتی در آقایان هم وجود دارد که خود، باعث ناباروری زوجین می‎شود.

اختلالات مربوط به اسپرم

این اختلال شامل “تعداد كم اسپرم، عدم بلوغ اسپرم، شكل غيرطبيعی اسپرم و عدم توانايی حركت مناسب اسپرم” است که می‌توانند در بروز ناباروری نقش داشته باشند.

ناهنجاری‌های مربوط به ساختمان بدن

بسته شدن لوله‌های خروج اسپرم که به علل “مادرزادی، نقص ژنتيكی، عفونت‌ يا التهاب‌های دستگاه تناسلی” رخ می‌دهد، از جمله این ناهنجاری به شمار می‌رود.

واریکوسل

گشاد و وسیع شدن رگ‌های درون كيسه بيضه و کاهش كيفيت اسپرم را می‌گویند. که این عامل سبب می‌شود مردان، شانس باروری را نداشته باشند.

 

علل ژنتیکی ناباروری در هر دو جنس

عواملی در بروز ناباروری موثر هستند که در زنان و مردان مشترک می‌باشند. از جمله این عوامل می‌توان به مشکلات هورمونی، چاقی، غیرطبیعی بودن سلول‌های جنسی (تخمک و اسپرم)، ابتلا به عفونت و جابجایی‌های کروموزومی اشاره کرد.

عوامل ناشناخته در بروز ناباروری

در بعضی موارد، علیرغم عدم وجود مشکل در زن و مرد و عدم جلوگیری از باردار شدن زن، زوجین پس از گذشت بیش از سه سال، موفق نمی‌شوند بچه دار شوند. در این حالت است که مداخلات پزشکی باید صورت گیرد و درمان آغاز شود.

در دنیای امروزه، به دلیل پیشرفت علم پزشکی، درمان بسیاری از بیماری‌های لاعلاج در مقایسه با سالیان گذشته راحت‌تر شده است. پس با توجه به علائم ناباروری می‌توان نسبت به درمان به موقع آن اقدام کرد و لذت شیرین و خوشایند پدر و مادر شدن را تجربه کرد.

شاید در اندام شما هم نواحی باشد که سیاهی یا تیرگی داشته باشد، برای این مسئله خواندن مقاله رفع سیاهی اندام‎های بدن برای همیشه را به شما پیشنهاد می‎دهیم.

 

در این دانستنی قصد داشتیم تا شما را با دلایل ناباروری و علت اصلی بچه دار نشدن آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه‎های مجله سلامتی ، روانشناسی ، تغذیه ، طب سنتی و تربیتی بیشتر بدانید، سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن