روانشناسی

زندگی زناشویی و ترمیم روابط

حضور در لحظه در زندگی زناشویی

امروزه در کنار پیشرفت‎های گوناگون مسائل مختلفی نیز در روابط زندگی زناشویی به وجود آمده، اما آیا در زمان حال بودن به راستی چه تاثیری می‎تواند در رابطه ما با همسرمان داشته باشد؟! اغلب ما تصور می‎کنیم در روابط زناشویی خود دچار یک نواختی و تکراری بودن شده‎ایم .

“من و همسرم تبدیل به کارگردانی شده‎ایم که تنها شب را کنار هم سر می‎کنیم و صبح به دنبال کار خود می‎رویم تا شب دیگر. همه چیز تکراریست، حتی دوستت دارم و عشق من نیز کلمات و جملاتی تکراری و بی معنی شده‎اند. دیگر خسته شده‎‎ام چگونه می‎توانم از این وضعیت تکراری و خسته کننده رها شوم ؟”

این ها سخنان کسی است که از یک زندگی یکنواخت خسته شده و به دنبال یک اتفاق تازه می‎گردد شاید افسرده شود، شاید هم دوباره بتواند از روابط زناشویی خود همچون آغاز زندگی مشترک لذت ببرد، چون لذت بردن از زندگی به راستی حق اوست. این مطلب درباره یکنواخت شدن رابطه و راه احیا رابطه و بازگرداندن زندگی دلخواه است.

یک نواخت شدن رابطه زناشویی

اکثر این افراد حتی دیگر قادر به لذت بردن از روابط جنسی خود نیستند، سعی می‎کنند با توسل به رفتارهای درست یا اشتباه، از جستجوی اینترنتی برای یافتن روشی تازه برای آمیزش جنسی تا درگیر شدن در روابط فرا زناشویی به این تازگی دست یابند؛ غافل از اینکه لازم نیست تا این همه دردسر را به جان بخریم تا به تازگی دست یابیم چرا که در نهایت شاید تازگی را دوباره تجربه کنیم.

زندگی زناشویی

اما این تجربه می‎تواند منجر به از دست دادن تمام آنچه شبانه روز برای ساختش تلاش کرده‎ایم شود یا حتی به قیمت خراب کردن تمام پل های پشت سرمان شود. اما واقعا چه باید کرد؟ آیا باید همینطور ادامه داد و برای احیا رابطه راهی نیست؟ آسان ترین راه و کم ضرر ترین روش برای آن‎ که به نشاط اولین روزهای زندگی مشترک مان برگردیم کدام است؟

پاسخ به این سوال آسان است. تنها لازم است در زمان حال زندگی کنیم و از لحظات کدر گذشته چشم‎ پوشی کنیم، لحظات تلخ انکار نشدنی هستند اما مهم نحوه برخورد با آن است. به همسرمان و مهری که میان ما در جریان است توجه تمام و کمال خود را معطوف کنیم. توجه ما به هر لحظه از زمان در کنار هم بودن، می‎تواند لحظه ای ناب خلق کند.

بهترین راه برای برگرداندن زندگی

ما به طرز خودکار و بی آنکه خودمان نیز متوجه باشیم،  لحظه‎ای ناب را از دست می‎دهیم. با همسرمان صحبت می‎کنیم، بی آن که به آنچه می‎گوییم و انجام می‎دهیم کوچکترین توجهی داشته باشیم، در عوض نگران کارهایی هستیم که باید انجام دهیم، مشکلات بچه و خلاصه هر چیزی  از ذهن مان می‎گذرد جز آنچه اکنون در حال تجربه (گوش دادن به همسرمان و تعامل) آن هستیم .

این لحظه‎ها و این تجربه ها زود گذرند. باید با همسفر زندگی ‎مان در لحظه زندگی کنیم. همیشه می‎شود به فضای مجازی، اینترنت، پیامک دادن و صحبت های غیر ضروری با گوشی رسید، اما این لحظه‎های ناب را شاید فردا نتوانیم تجربه کنیم. پس محبت کردن، گوش کردن یا حتی نگاه کردن به همدیگر را از هم دریغ نکنیم.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با ترمیم روابط زندگی زناشویی آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن