سلامتی

سوختگی دهان و گلو و درمان سریع آن

درمان سوختگی دهان و گلو

گاهی سوختگی دهان و گلو باعث معضلاتی می‌شود، این اتفاق برای همه ما پیش آمده است. غذا خوردن‌های سریع ناشی از عجله، رسیدن به محل کار، دانشگاه و غیره که گاهی باعث می‌شود غذای بسیار گرمی را در دهان خود بگذاریم. این مورد واقعا دردناک است و باعث آسیب شدید به دیواره و بافت نازک دهان می‌شود.

تسکین درد

همچنین می‌تواند باعث آسیب رساندن به بافت گلو شود سوختگی‌های گلو و دهان معمولا ناشی از خوردن غذاهای داغ، حلال‌های شیمیایی و استنشاق بخار حاصل می‌شوند. در این موارد معمولا توصیه می‌شود برای تسکین موقتی درد از بستنی یا یک لیوان آب سرد استفاده کنید تا درد شما برای مدت کمی تسکین یابد.

اهمیت درمان سوختگی دهان و گلو

نکته‌ای که اینجا دارای اهمیت فراوان بوده این است که، وقتی دچار سوختگی دهان یا گلو با غذای داغ می‌شوید سریعا باید نسبت به درمان آن اقدام کنید زیرا این سوختی می‌تواند باعث آسیب به بافت این دو ناحیه شود، که خود مسبب ورم کردن بافت می‌شود و شما را دچار تنگی نفس خواهد کرد.

عوارض سوختگی دهان

  • پوست آسیب‌ دیده اطراف دهان
  •  اشکال در تنفس
  • احتمالا بیهوشی

روش‌های درمان سوختگی دهان و گلو

اما چند روش ساده و کاربردی برای درمان این عارضه که می‌توانید آن‌ها را در خانه نیز انجام دهید. در ۱۵ دقیقه اول به تعداد زیاد آب سرد در دهان خود بگذارید و با آن غرغره کنید این کار باعث کاهش دمای درون دهان می‌شود و می‌تواند تا حد زیادی درد را کنترل کند.

سوختگی دهان و گلو ، درمان سوزش دهان

اثرات یخ

از دیگر روش‌ها می‌توان به گذاشتن یک تکه یخ در دهان اشاره کرد. در این روش علاوه بر درمان سوزش دهان ، گلو و عدم بلع درست نیز درمان می‌شود فقط مراقب باشید که به موقع تکه یخ را از دهان خود خارج کنید از دیگر اثرات یخ ایجاد بی‌حسی موضعی است.

چسب دهانی

این چسب نوعی دارو است که جهت درمان فوری سوختگی دهان بکار می‌رود از خاصیت‌های آن حلال بودن و درمان فوری را می‌توان اشاره کرد، طرز استفاده آن نیز آسان است کافی است آن را بر روی محل سوختگی بگذارید و بعد از چند دقیقه معجزه را احساس کنید.

ویژگی‌های چسب دهانی

  • دارای یک ماده‌ی بی حسی بوده که در داروهای مرتبط با دندان پزشکی استفاده می‌شود.
  • این دارو هیچگونه مسمویت خاصی ندارد.
  • در فعالیت‌های روزانه فرد هیچگونه خللی ایجاد نمی‌کند.
  • تداخل نداشتن آن با سایر داروها که باعث می‌شود به راحتی قابل استفاده باشد.

 

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با سوختگی دهان و گلو و درمان سریع آن‌ها آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه‎های مجله سلامتی ، روانشناسی ، تغذیه ، طب سنتی و تربیتی اطلاعات بیشتری کسب کنید،سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن