سلامتی

شناخت انواع سوختگی و درمان سوختگی ها

شناخت انواع سوختگی و درجه بندی آنها

پوست طی حوادثی بر اثر گرما، برق، مواد شیمیایی، اصطکاک یا پرتو، سوختگی به وجود می‌آید که می‌تواند به گوشت یا پوست‌مان آسیب برساند. برای شناخت انواع سوختگی ها ابتدا باید نوع درجه و سطح سوختگی را شناخت. سوختگی‌ انواع مختلفی دارد که براساس شناخت عمق آن، نوع سوختگی، وسعت آن و آسیب‌های حاصل از سوختن دسته‌ بندی می‌شوند که رایج‌ترین دسته‌ بندی بر اساس عمق سوختگی ‌می‌باشد.

پوست تشکیل شده از سه لایه‌ی اصلی که به ترتیب به این گونه است: روپوست (اپیدرم) که لایه‌ی نازک‌تر خارجی شناخته شده. درم لایه ضخیم‌تر داخلی است. هیپودرم، لایه آخر که پوست را به بافت‌های ماهیچه‌ای متصل می‌کند.

چند نوع سوختگی داریم؟

قدم اول در درمان سوختگی این است که ابتدا باید سوختگی خفیف تا شدید، تشخیص داده شود و وسعت تخریب بافت بدن (پوست و عضله) تعیین شود. سوختگی سه نوع دارد:

 • سوختگی درجه ۱
 • سوختگی درجه ۲
 • سوختگی درجه ۳

شناخت انواع سوختگی : درجه ۱

در درجه‌ اول سوختگی، فقط لایه خارجی پوست یا اپیدرم تخریب می‌شود، که علائم مشخصی به همراه دارد:

 • پوست قسمت سوخته شده قرمز می‌شود.
 • محل سوختگی پوست ورم می‌کند.
 • در مواقعی درد و سوزش را به‌ همراه دارد.

اگر وسعت این نوع سوختگی بیشتر از هفت و نیم سانتی‌متر نباشد، به صورت سوختگی درجه ۱ درمان می‌شود. البته سوختگی‌ های کوچک اکثرا بدون درمان، بهبود می‌یابند این سوختگی‌ ها، فقط به صورت تغییر رنگ پوست ظاهر می‌شوند.

شناخت انواع سوختگی : درجه ۲

هنگامی که سوختگی غیر قابل تحمل شود و اولین و دومین لایه پوست اپیدرم و درم تخریب شوند، سوختگی درجه ۲ نام دارد. علائم آن به شکل زیر مشخص می‌شود:

 • در محل سوختگی تاول پوستی بروز می‌کند.
 • پوست به شدت قرمز و لکه لکه می‌شود.
 • سوزش، درد و ورم شدیدی به وجود می‌آید.

اگر منطقه سوختگی بدن بیشتر از هفت‌ونیم سانتی‌متر باشد و یا اگر سوختگی قسمت‌هایی از دست، پا، صورت، کشاله ران، باسن و یا مفاصل بزرگ باشد، نیاز به درمان پزشکی دارد و درمان باید فورا انجام شود. سوختگی‌های درجه ۲ را باید بعد از دو روز ارزیابی کرد.

شناخت انواع سوختگی : درجه ۳

شدیدترین نوع سوختگی که هر سه لایه‌ی پوست از بین می‌رود و باعث آسیب دائمی بافت‌ها می‌شود. گاهی بافت چربی، ماهیچه و عضله‌ها و حتی استخوان بدن دچار مشکل شده و درگیر می‌شوند. منطقه سوختگی نیز ممکن است سیاه رنگ شده و خشک شود. اگر به همراه سوختگی بدن، دود هم استنشاق شود، مشکلات تنفسی، مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن و یا دیگر مسمومیت‌ها ممکن است در فرد رخ دهد و مشکلات جدی متعددی ایجاد کند.

شناخت انواع سوختگی ، درمان سوختگی ، انواع سوختگی ، سایت بدانید

شناخت انواع سوختگی و درمان درجه ۱و ۲

بدن انسان قدرت فوق العاده‌ای در ترمیم سلول‌های مرده و آسیب دیده دارد همین امر سبب شده تا نگرانی در ترمیم پوست سوخته شده نداشته باشیم اما نکاتی نیز وجود دارد که باید بدانید و با انجام آنها می توان زودتر به بهبودی رسید.

سرد کردن محل سوختگی

قسمت سوخته شده‌ی پوست را به مدت ۱۰تا ۱۵ دقیقه زیر شیر آب سرد نگه‌ دارید تا درد آن فروکش کند. در صورتی که این کار برایتان سخت باشد، می‌توانید محل سوختگی را در ظرفی از آب سرد قرار دهید. عمل سرد کردن قسمت سوخته شده‌ پوست موجب رفتن گرما از پوست و کاهش ورم پوست می‌شود.

محل سوختگی پوست را با گاز استریل ببندید

استفاده از پارچه‌های کرکی، پرزدار، پنبه ای و یا پارچه‌هایی که امکان جدا شدن الیاف در آن‌ها وجود دارد و ممکن است به درون زخم فرو رود یا بچسبد، اجتناب کنید. گاز استریل را سفت نبندید و اصلا محل سوختگی را فشار ندهید. با باندپیچی کردن محل زخم، از ورود هوا جلوگیری شده و باعث می‌شود درد کاهش یابد و از تاول زدن پوست محافظت می‌شود‌. اما برای تعیین نوع پانسمان و بستن زخم در سوختگی‌های درجه ۱و ۲ نکاتی وجود دارد. بهتر است که سوختگی‌های نوع اول را پانسمان نکرد.

برای تسکین درد از داروهای ضد درد استفاده کنید.

مسکن‌ها از جمله: آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و یا استامینوفن برای آرام کردن درد بسیار تاثیرگذار است.اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که از مصرف آسپیرین برای کودکان باید خودداری شود. کودکان و نوجوانانی که در دوره نقاهت آبله مرغان و یا علائمی شبیه به آنفلوانزا را دارند، بهتر است آسپرین مصرف نکنند. بهتر است قبل از استفاده با پزشک خود راجع به مصرف داروها مشورت کنید.

استفاده ‌از آنتی بیوتیک‌ها

گرچه آنتی‌بیوتیک‌های موضعی اکثرا توصیه شده اما تاثیرگذاری اندکی در آن‌ها دیده شده است. استفاده از سیلور سولفادیازین که نوعی آنتی بیوتیک است به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چون استفاده از آن ممکن است باعث افزایش زمان بهبودی در فرد شود.

شناخت انواع سوختگی و نکات بهداشتی

برای بهبود و بدست آوردن کامل سلامتی افرادی که در معرض سوختگی قرار گرفته‌اند باید با رعایت یک سری نکات بهداشتی و نظافتی از خود مراقبت کرده و سلامتی خود را بدست آورند. همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه بهداشت اطلاعات بیشتری کسب کنید مقااله نکات مهم در بهداشت خانه و محیط را نیز مطالعه کنید.

مراقبت در درمان سوختگی درجه ۱ و ۲

 • خنک کردن اولیه حدود نیم ساعت باعث کاهش میزان و درد سوختگی در بدن می‌شود، اما باید توجه داشت که خنک کردن زیاد زخم می‌تواند باعث هیپوترمی یا سرماخوردگی شود که باعث آسیب به همه اندام‌ها آنها می‌شود.
 • برخی سوختگی‌ها با عفونت همراه است که نشانه‌های آن شامل درد زیاد، قرمزی، تب، ورم و یا ترشح است. اگر عفونت رخ دهد، حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • از یخ استفاده نکنید. مالیدن یخ روی محل سوختگی سبب می‌شود بدن فرد بسیار سرد شده و باعث تخریب بیشتر زخم می‌شود.
 • پس از سوختگی، بلافاصله باید لباس‌های فرد را از محل سوختگی خارج کرد. پس از آن، برای جلوگیری از بروز عفونت‌ ها و یا ورود میکروب به داخل بدن، باید محل سوختگی در محفظه‌های پلاستیکی مخصوص و یا مواد استریل نگه‌داری شود.
 • در هنگام سوختگی بلافاصله روی زخم پماد نزنید زیرا این عمل باعث می‌شود حرارت در بافت حبس شده و سوختگی بیشتر خواهد شد. مناسب‌ترین راه‌کار قرار دادن قسمت سوخته درآب سرد به مدت ۱۵ دقیقه است. و بعد از آن می‌توانید از پماد استفاده کنید.
 • از مالیدن سفیده تخم مرغ، کره و یا خمیردندان بر روی زخم سوختگی خودداری کنید، زیرا این کار عفونت آورنده است.
 • تاول‌ها را نترکانید. دستکاری کردن و ترکاندن تاول‌ها در گسترش عفونت موثر است.
 • اگر کمتر از یک سال است که از سوختن پوستتان می‌گذرد، از برنزه کردن آن اجتناب کنید، این کار باعث تغییر شدید رنگ پوست شما می‌شود.
 • در سوختگی‌های ناشی از مواد شیمیایی باید منطقه‌ی سوختگی را با مقدار زیاد آب شستشو داد.
 • سعی کنید به مدت یک سال، به طور دائم کرم ضد آفتاب استفاده کرده به منطقه سوختگی پوست‌تان بمالید.
 • شستشو‌ی زخم سوختگی با مواد شیمیایی مخصوص سوختگی به مدت ۲۰ دقیقه می‌تواند از بروز عوارض ناشی از سوختگی جلوگیری کند و آسیب کمتری به زخم برساند.

شناخت انواع سوختگی ، درمان سوختگی ، انواع سوختگی ، سایت بدانید

شناخت انواع سوختگی و نکات مهم در درجه ۳

باید در این نوع سوختگی‌ها حتما به پزشک مراجعه کرده و نکاتی را رعایت کنید که در ادامه ذکر شده است:

 • لباس‌های سوخته شده و چسبیده به بدن فرد را درنیاورید.
 • فرد سوخته را از دود و آتش و یا گرما دور کنید.
 • چون سوختگی عمیق بوده نباید محل سوختگی را در آب سرد فرو کنید. اگر منطقه سوخته را سرد کنید، دمای بدن فرد سوخته به یک‌ باره افت می‌کند، فشار خون و جریان خون بدتر شده و شوک رخ می دهد.
 • شستشو‌ی زخم با آب و صابون، جدا کردن بافت‌های مرده و بستن زخم نکته‌های اساسی مراقبت از زخم هستند.
 • منطقه سوخته‌ی بدن را در هوای آزاد رها نکنید بهتر است آن را با گاز استریل و یا حوله مرطوب و تمیز، بپوشانید.
 • واکسن کزاز بزنید. سوختگی می تواند سبب ابتلا به کزاز شود. از این رو پزشکان توصیه می‌کنند که هر 10 سال یک‌بار، واکسن کزاز بزنید.
 • نشانه‌های گردش خون افراد آسیب دیده (تنفس، سرفه و یا حرکت) را بررسی کنید. اگر این نشانه‌ها وجود ندارد، CPR (احیای قلبی ریوی) را شروع کنید. توجه داشته باشید که انجام سریع اقدامات لازم برای احیا ضروری است و برای نجات فرد در عرض زمان کمتر از ۶–۴ دقیقه (زمان طلایی) ایجاد می‌شود.

احیای قلبی ریوی شامل اقداماتی است که برای بازگرداندن اعمال حیاتی دو عضو مهم قلب و مغز در فردی که هوشیاری خود را از دست داده، انجام می‌شود و تلاش می‌شود تا گردش خون و تنفس به‌طور مصنوعی تا زمان برگشت جریان خون خودبخودی بیمار برقرار شود. اگر فرد دارای پالس بوده ولی دچار قطع تنفس شده باید با تنفس مصنوعی دهان به دهان ادامه داد.

تاثیرات جا مانده از سوختگی

برخی سوختگی ها که اگر شدت آنها زیاد باشد، باعث می‌شود فرد با مسائل عدیده‌ای روبرو شود مشکلاتی در پی تماس بدن با مایعات داغ و پرحرارت وجود دارد که یک سری عوامل باعث به وجود آمدن این نوع سوختگی‌ها می‌شود.

 • حرارت‌های بسیار شدید از جمله شعله‌های آتش، سطوح بسیار داغ، مایعات پرحرارت، گاز
 • سوختگی‌های الکتریکی و برق گرفتگی ، مانند بی دقتی در سیم کشی‌های داخلی منازل و ساختمان‌ها، اتصالات برقی کهنه و فرسوده، درست کار نکردن و عدم فعالیت درست ابزارآلات سیمی و الکتریکی
 • سوختگی‌های شیمیایی، اسیدها و مواد قلیایی بسیار قوی، استفاده نادرست از مواد شیمیایی پاک کننده

خطر سوختگی در کمین کودکان

سوختگی از هر نوع که باشد، یکی از عامل اصلی مرگ و میر در بین کودکان است. امکان سوختگی در هر سنی وجود دارد، اما در بین کودکان و نوجوانان بیشتر اتفاق می‌افتد. بیشترین موارد دیده شده در سنین پایین، سوختگی‌های ناشی از مایعات داغ بوده که بیشتر برای نوزادانی که به تازگی راه رفتن یاد گرفتند و چهاردست و پا راه می روند با کنجکاوی فراوان دوست دارند به همه جا سر بکشند و اشیا را لمس کنند، سوختگی در این رده سنی با فنجان‌های داغ چای، دست زدن به اتو و بخاری و… حاصل می‌شود.

همچنین اگر علاقمند هستید تا فرزندان خود را با بهترین معیار های جهانی تربیت کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب دسته تربیتی را نیز مطالعه کنید.

 

 

در این مطلب قصد داشتیم تا شما را با شناخت علائم سوختگی و درمان آن آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب نیاز علمی شما را رفع کرده باشد، همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت وبهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن