سلامتی

علت خشکی چشم و درمان قطعی آن

شناخت درمان و علت خشکی چشم ها

علت خشکی چشم کاهش و کم شدن قطرات اشک و رطوبت سطح چشم می‌باشد. این اتفاق زمانی می‌افتد که اشک نتواند سطح چشم را تر(خیس) و به اصطلاح چرب کند. خشکی چشم به این دلایل اتفاق می‌افتد که چشم شما اشک کافی نداشته باشد و یا اشک‎های با کیفیت تولید نکند که می‌تواند سوزش و یا خارش را به همراه داشته باشد. این خشک شدن چشم را ممکن است فقط در بعضی از اوقات احساس کنید، مثلا زمانی که رو به روی کولر نشسته یا وقتی که از گوشی و کامپیوتر زیاد استفاده کرده‎اید.

اگر بخواهیم به طور کلی به این موضوع بپردازیم، باید بدانید هر عاملی که موجب تغییر در کیفیت اشک چشم یا کمبود اشک چشم شود را، می‌توانیم جز علل و عوامل خشکی چشم محسوب کنیم. از مهمترین علل خشکی چشم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

عوامل محیطی علت خشکی چشم

در محیط های گرم و خشک میزان تبخیر لایه آبکی چشم افزایش پیدا می‌کند و همچنین در محیط هایی که باد شدید می‌ وزد مانند بالای کوه یا حتی جلوی کولر باعث خشک شدن لایه آبکی می‌شود. از دیگر عوامل محیطی می‎توان به قرار گرفتن در معرض بادهای سرد و خشک، گرد و غبار و دود به خصوص دود سیگار اشاره کرد. همچین پیشنهاد می‌کنیم مقاله موارد مصرف مورفین و عوارض آن را مطالعه کنید.

بالا رفتن سن موجب خشکی چشم

همزمان با افزایش سن، میزان لایه آبکی چشم کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر آن همانطور که در افراد مسن میزان چربی پوست کم می‌شود و پوست خشک ‎تر نشان داده می‌شود، در چشم نیز لایه‎های چربی کمتر می‌‌شود که نتیجه آن تبخیر بیشتر لایه آبکی است. همین موضوع باعث می‌شود لایه آبکی کمتری در چشم باشد، که موجب خشکی چشم و سوزش آن می‌شود.

علت خشکی چشم ، درمان خشکی چشم ، علائم خشک شدن چشم

علت خشکی چشم کار طولانی

علت این که شما پلک می‌زنید برای این است تا لایه اشکی چشم در سرتاسر چشم پخش شود و جلوگیری از خشکی چشم انجام شود. اگر برای مدت زمان نسبتا طولانی به یک نقطه خیره شوید و یا در حین کار کردن مدت زیادی را پلک نزنید، باعث خواهد شد میزان لایه آبکی چشم کاهش پیدا کند و در نتیجه چشم شما خشک شود.

تغییرات هورمونی و اثراتش دلیلی برای خشکی چشم

 • تغییرات هورمونی به علت اثرگذاری بر روی چربی‎های لایه اشکی، می‌توانند باعث خشکی چشم شوند.
 • یائسگی، بارداری و قرص‎های جلوگیری از بارداری به علت تغییرات هورمونی، باعث خشکی چشم می‌شوند و آن را تشدید می‌کنند.
 • برخی بیماری‎ها نیز مانند تیروئید و… که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‎دهند و هدفشان سیستم ایمنی بدن است، می‌تواند منجر به خشک شدن چشم شود.

استفاده از لنزهای تماسی موجب خشکی چشم

یکی از شایع ترین علل خشکی چشم استفاده از لنزهای تماسی است. این لنزها مانند اسفنج آب و اشک موجود در چشم را جذب می‌کند و نهایتا خشکی چشم اتفاق می‌افتد. همچنین استفاده از این لنزها اثر قرنیه را کم می‎کند و در نتیجه کمتر پلک زده می‎شود، که کمتر اشک پخش شده و در نتیجه باز هم موجب خشکی چشم می‌شود.

دیگر عوامل خشک شدن چشم

 1. یکی از علت های خشکی چشم استفاده از برخی داروهاست. حتی برخی از داروهای معمول هم ممکن است، باعث خشک شدن چشم شود.
 2. همچنین التهاب در لبه پلک که نوعی بیماری است هم، باعث می‌شود لایه چربی چشم عوض شود و سبب تشدید خشکی چشم شود.
 3. کمبود ویتامین A هم امکان این را دارد که منجر به خشکی چشم شود. درصورتی که آن را حل نکنید، احتمالا باید منتظر اتفاقات خطرناکی هم باشید.
 4. همچنین در مواردی مثل پاركينسون یا بیماری‎های دیگری كه به دلیل مشكلات عصبی باعث کمتر پلک زدن فرد شود، خشكی چشم ايجاد می‎شود.
 5. اگر پلک شما درست باز و بسته و در واقع کامل بسته نشود، به شکل دائم از فضای لایه باز مانده چشم، مقدار زیادی تبخیر صورت می‎گیرد. طبیعتا این تبخیر باعث کاهش آب و اشک در چشم می‌شود که موجب خشکی چشم می‎گردد.

علت خشکی چشم ، درمان خشکی چشم ، علائم خشک شدن چشم

درمان، علائم و علت خشکی چشم

حالا که علت‎ها و دلایل خشک شدن چشم را فهمیدیم باید این را بدانیم، درمان خشکی چشم در صورتی که به وضعیت حاد و خطرناک نرسد و برای رفع آن به موقع اقدام شود، ساده و امکان پذیر است. دلیل خشکی چشم تبخیر بیش از حد لایه آبکی چشم است و در این مطلب به علائم خشکی چشم اشاره خواهیم کرد.

خشکی چشم چه نشانه‎هایی دارد؟

 1. احساس سوزش، خارش و ناراحتی در چشم
 2. قرمز شدن چشم
 3. حساس بودن به نور شدید
 4. احساس خستگی چشم
 5. احساس وجود شن در چشم
 6. احساس ناراحتی در چشم
 7. ناراحتی و مشکل در قرار دادن لنز

درمان خشکی چشم

باید توجه داشته باشید که مشکلات خشکی چشم ممکن بسیار خفیف باشد که در این صورت با قطره‎های اشکی چشم معمولی، و در صورتی که کمی شدت داشته باشد با قطره‎های اشکی که بدون مواد نگهداره هستند، مشکل حل می‌شود. گاهی مشکلات دارای شدت بیشتری هستند که با پماد و ژل که در شب هنگام خواب استفاده می‌شود. درمان با جراحی نیز زمانی استفاده می‌شود که مشکل بسیار حاد باشد. در این روش مجرای خروجی اشک را با جراحی می‌بندند تا اشک داخل چشم ماندگار باشد.

علت خشکی چشم و بستن سوراخ های خروج اشک

در این روش، سوراخ خروج اشک به صورت دائم و یا موقت بسته می‌شود و فرد دیگر نمی‌تواند گریه کند و اشک بریزد. این کار باعث می‌شود تمام مایعات در چشم بماند و مانع خشک شدن چشم در شرایط حاد شود. شما باید بهترین روش را انتخاب کنید پس با ما همراه باشید.

علت خشکی چشم ، درمان خشکی چشم ، علائم خشک شدن چشم

 

در  بعضی از موارد كه خشكی بسیار شديد چشم، باعث ايجاد زخم قرنيه شده باشد، ممكن است برای كمک به بهبود ديد نياز به جراحی پيوند قرنيه باشد. البته پيوند قرنيه،  در اين موارد معمولا نتيجه چندان خوبی ندارد.

درمان خشکی چشم با شستشو مکرر پلک

به دلیل سوزشی که این بیماری دارد، افراد مبتلا به خشکی چشم همیشه علاقه دارند چشمان خود را ببندند تا از التهاب جلوگیری کنند. این افراد بهتر است برای درمان، به صورت روزانه چشمان خود را با آب بشورند و مدام پلک‎های خود را مرطوب نگه دارند.

درمان خشکی چشم با کمپرس گرم

اشک، حاوی آب و ترشحات روغنی است. کمپرس گرم باعث می‌شود تا غدد تحریک شوند و با تحریک پذیری کیفیت اشک را افزایش دهند. تنها کاری که در این روش نیاز است انجام دهید این است که چشم هایتان را ببندید و کمپرس گرم را بر روی آن‎ها قرار دهید. حرارت کمپرس باید مناسب باشد نه یخ باشد و نه به شکلی باشد که چشمتان را بسوزاند. طبق توصیه پژوهشگران، حرارت کمپرس یخ باید حدود 42 درجه‌ی سانتی گراد باشد.

 1. پارچه یا یک حوله را در آب گرم کنید.
 2. سپس آن را بچلانید تا آب اضافه از آن خارج شود.
 3. حوله یا پارچه‌ی مرطوب را روی پلک‌های بسته‌تان قرار دهید.
 4. به مدت 10 دقیقه به همین شکل بمانید و صبر کنید.
 5. تا دستیابی به نتیجه‌ی مطلوب، این کار را روزی دو مرتبه تکرار کنید.

 

در این مطلب قصد داشتیم تا شما را با علت خشکی چشم و درمان قطعی آن آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب علمی، نیاز شما را رفع کرده باشد، همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫2 نظرها

 1. آخ آخ من که خشکی چشم خیلی اذیتم میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن