تربیتیروانشناسی

راه های افزایش مسئولیت پذیری در کودکان

روحیه مسئولیت پذیری در کودکان

مسئولیت پذیری در کودکان مناسب ترین پاداشی که می‎‎‎‎‎‎‎توانید به فرزند خود بدهید و تا آخر هم برای او باقی می‎ماند. مسئولیت پذیری به قدری مهم است که می‎تواند در آینده فرزند، باعث مراقبت از خود، ایستادگی و پذیرش وظایف خود شود. استفاده از تجربه فردی، برای آموزش مسئولیت و بدست آوردن نتیجه مثبت بسیار موثر است. چون انعطاف پذیری کودکان بالاست و ماندد غنچه‎ای باید بشکفند، در نتیجه توجه به رفتار‎های آن‎ها مهم است.

رفتارهای کودکان در رابطه با مسئولیت پذیری

ابتدا باید به واژه مسئولیت بپردازیم که آن را می‎‎‎توان هدفمندی و توانایی تصمیم گیری درست دانست، که کمک زیادی به بهبود عملکرد می‎کند. کودکی که تصمیمی را در چهارچوپ ایده‎ آل‎های اجتماعی انتخاب ‎کند باعث موفقیت او می‎گردد و به او بازخوردهای مثبتی برمی‎گردد. از جمله بازخوردهای مثبت می‎توان به روابط موثرتر، افزایش ایمنی و اعتماد به نفس بالا اشاره کرد.

رفتارهایی مثل داد زدن و… جزو خلاف هنجارهای اجتماعی می‎باشد و رفتاری غیرعادی است. اما اگر او در مدرسه به دوستش کمک کرد، یک هنجار اجتماعی شکل گرفته و وقتی این کارها مورد تایید باشد به یک رفتار و عادت تبدیل می‎شود. اگر می‎خواهید روحیه مسئولیت پذیری در کودکان افزایش یابد، به او پاداش‎های منطقی بدهید. چون اگر با پاسخ‎های منفی و غیرمنطقی رو به رو شود اعتماد به نفسش پایین می‎آید.

مسئولیت پذیری در فرزندان

راه کار های افزایش حس مسئولیت پذیری

  • اگر کودکان کار خوبی انجام دادند به آن‎ها در حد عرف پاداش دهید.
  • اگر به کودکان قولی دادید حتما به آن عمل کنید، زیرا شاید کودک تلاش زیادی کرده تا به هدفش برسد. او را تشویق کنید تا در آینده هم اینطور باشد.
  • نکته مهم این است که کودک اشتباه می‎کند و شاید آن را تکرار هم کند، زیرا کسی راه درست را به او نشان نداده است. بنابراین به کودک اجازه دهید که کارها را خودش انجام دهد، اگر موفق بود او را تشویق کنید و اگر شکست خورد راه موفقیت را به او نشان دهید.
  • اگر کودک در انجام وظیفه خود شکست خورد، نگذارید احساس گناه کند. چون خودش را متهم می‎داند و اعتماد به نفسش پایین می‎آید. ممکن است کارش اشتباه باشد، به او آموزش دهید زیرا اگر نداند که به چه دلیل شکست خورده، شاید دیگر موفق نشود یا از انجام کارها بترسد.

در نهایت او هم یاد می گیرد که مسئولیت کار خودش را انجام دهد و اعتماد به نفس او بالا می رود و کار های مهم را انجام می دهد و شما می توانید با این راه کارها حس مسئولیت پذیری کودک را افزایش دهید.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با راه های مسولیت پذیری در کودکان آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت  و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن