سلامتی

مضرات نمک و آسیب های زیاده روی در مصرف

پیامدهای مصرف زیاد نمک

همان‌طور که می‌دانید زیاده ‌روی در مصرف هر خوراکی، به ویژه نمک مضرات و حتی پیامدهای جبران ناپذیری برای ما به دنبال دارد و ممکن است منجر به بروز بیماری‌های مختلف و خطرناکی شوند. نمک هم از آن دسته مواد به شمار می‌رود که مصرف زیاد آن منجر به بروز بیماری‌های مختلفی می‌شود.

ابتلا به بیماری‌ها از مضرات نمک

نمک طعام به سم سفید معروف است و مصرف زیاد نمک و غذاهای شور ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد و سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد. در ادامه، از مضرات نمک و بیماری‌هایی که بر اثر مصرف زیاد نمک بروز می‌کنند، تشریح شده‌اند.

لازم است افرادی که سابقه چنین بیماری‌هایی در خود یا خانواده دارند، بیشتر در مصرف آن دقت کنند.

سکته‌های قلبی

تحقیقات نشان می‌دهد که مقدار مصرف نمک با میزان شیوع سکته قلبی ارتباط دارد، البته این احتمال هم وجود دارد که بدون اثر بر فشارخون، به‌طور مستقیم منجر به سکته قلبی می‌شود. همچنین نباید از افزایش فشارخون بر اثر مصرف این ماده معدنی خوراکی غافل شد.

سرطان معده

براساس مطالعات انجام شده در کشورهای مختلف، بین مقدار مصرف نمک و تعداد افراد مبتلا به سرطان معده وجود دارد، مردم مناطقی که نمک کمتری مصرف می‌کنند، خطر ابتلا و شیوع سرطان معده نیز کمتر می‌شود. پس با مدیریت و کاهش مصرف نمک به راحتی می‌توان خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش داد.

پوکی استخوان

جالب است بدانید که مصرف زیاد منجر به جدا شدن کلسیم از استخوان‌ها و درنتیجه نازک شدن و پوکی استخوان می‌گردد، و کلسیم جدا شده از استخوان با ادرار خارج می‌شود و سبب ابتلا به پوکی استخوان می‌گردد. با افزایش سن، استخوان‌ها به راحتی می‌شکنند. پس برای جلوگیری و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان، مصرف نمک را کاهش دهید.

بیماری آسم، از مضرات نمک

نکته مهمی که باید آن را بدانید این است که مصرف زیاد نمک سبب تشدید آسم خواهد شد، به این معنا که افرادی که زمینه‌های ابتلا به آسم را دارند، بطور غیر مستقیم، منجر به وخامت بیماری خواهد شد. براساس مطالعات انجام شده، کاهش مصرف نمک، همراه با سایر عوامل درمانی آسم، نقش موثری در بهبود این بیماری دارد.

زوال عقل، بدترین تاثیر مضرات نمک

لازم است بدانید که مسدود شدن شریان‌های منتهی به مغز از عوارض مصرف بیش از اندازه نمک به شمار می‌رود، این امر سبب کاهش تدریجی اکسیژن و مواد مغذی در مغز و در نتیجه به زوال عقل خواهد شد.

احتباس مایعات در بدن

افزایش حبس شدن مایعات در بدن یکی از عوارض افزایش بیش از حد نمک به شمار می‌رود. با کاهش مصرف نمک، تقریبا 2 لیتر از مایعات بدن (2 کیلوگرم از وزن بدن) کاهش می‌یابد. نکته قابل توجه این است که افرادی که دچار تورم در پاها، بازوها، مچ پا، قوزک پا و تنگ شدن انگشتر در دستشان می‌شوند، کاهش مصرف نمک می‌تواند ورم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

مضرات نمک

سنگ کلیه، از مضرات نمک

مصرف زیاد نمک سبب سنگ کلیه می‌شود. زمانی که نمک زیادی وارد بدن شود، کلسیم در ادرار خودنمایی می‌کند و به دنبال آن سطح بالای سدیم با کلسیم ترکیب شده و منجر به تشکیل سنگ در کلیه‌ها خواهد شد، در این حالت است که کلیه، سنگ ساز می‌شود.

علائم آسیب‌های مصرف زیاد نمک

  • آسیب به رگ‌های ته چشم
  • پف کردن چشم و بدن
  • نیاز مکرر به دستشویی رفتن
  • خشکی دهان
  • سردرد
  • مه مغزی

توصیه می‌شود در صورت مشاهده این علائم حتما به پزشک مراجعه نمایید.

نمک ید دار یا یدات؟

نکته مهم که باید به آن توجه کرد این است که نمک یُد دار باید دارای 2 پی پی ام یدات و 48 پی پی ام ید باشد، این درحالی است که در آزمایشات انجام شده مقدار ید موجود در نمک یُددار 48 پی پی ام یدات و 2 پی پی ام یُد است.

امروزه نمک‌هایی در بازار وجود دارد که به‌ عنوان نمک ید دار به فروش می‌رسند، اما حقیقت ماجرا این است که این نمک‌ها نه تنها یُد ندارند، بلکه یُد آن‌ها جدا شده است و از آن‌ها داروهایی برای درمان بیماری‌هایی از جمله؛ فشارخون، کم کاری و پرکاری تیروئید وغیره تولید می‌کنند.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با مضرات نمک و آسیب های زیاده روی در مصرف آن آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه‎های مجله روانشناسی ، تغذیه ، طب سنتی و تربیتی اطلاعات بیشتری کسب کنید، سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن