تربیتی

انواع مهارت‌ های زندگی برای داشتن زندگی بهتر

نقش آموزش و تربیت در کسب مهارت‌ های زندگی

باید آموزش مهارت‌ های زندگی را از دوران کودکی شروع کرد، تا در شخصیت و شکل گیری فرد نهادینه شود. داشتن این مهارت‎ها در زندگی فرد را وادار می‎کند که به هم نوع خود کمک ‎کند یا فرد را موفق کند و در کل زندگی بهتری داشته باشد . ویژگی‌های مثبت آموزش این اصول و مهارت‌ها بسیار زیاد بوده و از کودک، یک فرد شایسته می‌سازد.

ویژگی یادگیری مهارت‌ های زندگی هر فرد

  • موثر در ایجاد روابط بین فردی مناسب
  • تصمیم گیری درست و صحیح
  • غنای روابط انسانی
  • افزایش سلامت و رفتارهای سالم در سطح جامعه
  • انجام مسئولیت‌های اجتماعی
  • حل تعارضات و کشمکش‌ها بدون آسیب و صدمه زدن به خود یا دیگران
  • توانایی سازگاری و داشتن رفتار مثبت در معضلات و مشکلات زندگی روزمره
  • توانایی ارتقا یافتن بهداشت روانی افراد جامعه

در ادامه با مهارت‌ های زندگی آشنا خواهیم شد:

مهارت تصمیم گیری

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مهارت‌ های زندگی، قدرت تصمیم گیری بوده که به افراد می‌آموزد تصمیم گیری، اهمیت و مراحل آن در زندگی چه نقش مهمی دارد و می‌فهمند، موفقیت در زندگی در گروی تصمیم درست و به موقع است.

مهارت حل مسائل

یکی دیگر از مهارت‌ های زندگی امکان حل مسائل است. فرد با داشتن این مهارت، می‌‌تواند در زندگی از پس مشکلات برآید. تعریف دقیقی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که فرد مشکلات روبرو خود را بتواند شناسایی کند و راه حل‌های مناسب را برگزیند.

پس از ارزیابی فرایند حل مسئله، آن را اجرایی کند، و با انتخاب راه حل مناسب که به عبارتی با بیشترین منفعت و کم‌ترین ضرر مادی همراه باشد، و همچنین از راه‌های سالم برای حل مشکلات خویش اقدام کرده و از دوچندان شدن مشکلات جلوگیری کند.

مهارت تفکر خلاق

در مواجهه با مشکلات و سختی، همیشه کشف یک راه حل جدید و نوآوری لذت بخش است. یادگیری این مهارت به افراد کمک می‌کند به مسائل زندگی با دیدی نو و شیوه‌ی متفاوت بیندیشید، از تجربیات و روزمره‌های معمولی فراتر رفته و راه حل‌های خاص و ویژه‌ی خود را داشته باشید، تولید اندیشه نوع دیگر دیدن است.

کسب مهارت‌ های زندگی

تفکر نقاد، مهارت‌ های  زندگی

یکی از مهمترین مهارت های زندگی توانایی تحلیل و تشخیص درستی یا نادرستی هر مطلب و اطلاعاتی که از روی عقل، بررسی صحت آن با دلیل و مدرک و استدلال باشد و سپس پذیرفتن یا عدم پذیرفتن آن.

توانایی برقرار کردن ارتباط موثر

یادگیری این مهارت در زندگی موفق بسیار موثر است. ابراز احساسات کردن، رفع نیازها و نقطه نظرهای فردی با گوش دادن فعالانه به مخاطب، بیشترین رضایت در فرد ایجاد شده که با کمترین تنش و کشمکش همراه است.

مهارت ایجاد و حفظ روابط بین فردی

یکی از راه‌های کسب موفقیت داشتن روابط اجتماعی و تعامل کردن است، این مهارت در تعامل مثبت با اطرافیان در روزمره موثر بوده، و با شناخت مرزها در روابط با دیگران و داشتن روابط صمیمانه و متعهدانه کمکی برای زندگی بهتر است.

خودآگاهی

انسان باید قادر باشد خصوصیات اخلاقی خود را شناخته و به آن آگاه باشد، خود آگاهی یعنی شناخت خواسته‌ها، نیازها، احساسات و نقاط ضعف و قوت تا فرد بداند چه شرایط و موقعیت‌هایی برایش خوب و یا عذاب آور است.

مهارت همدلی

این مهارت به فرد کمک می‌کند تا با افراد دیگر احساس نزدیکی کرده، و تحت شرایط مختلف یکدیگر را درک کنیم، تفاوت‌های هر فرد را بپذیریم و از پیش داوری و قضاوت کردن دیگران را کنار بگذاریم.

مهارت‌های مقابله با هیجان‌ها

در طول زندگی، برای هر فردی اتفاقات مختلفی پیش می‌آید که با استفاده از مهارت‌های زندگی باید واکنش‌های مناسب در رویارویی با آن را داشته باشند. با شناخت هیجان‌هایی مثل شادی، غم، ترس، حسادت وغیره توانایی غلبه بر آن و داشتن بهترین رفتار با دیگران و نحوه‌ی اداره‌ی آن را یاد می‌گیرند.

مهارت مقابله با استرس

این مهارت در فرد توان مقابله با فشارها و تنش‌های زندگی را افزایش داده و فرد می‌تواند استرس‌ بوجود آمده را مدیریت کند. همچنین از فرسودگی روانی و جسمانی جلوگیری کند.

یکی دیگر از مهارت های زندگی مهارت خوب گوش دادن است، شما چه مهارت های دیگری می شناسید ؟

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با مهارت‌های مورد نیاز در زندگی آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه‎های مجله سلامتی ، روانشناسی ، تغذیه ، طب سنتی و تربیتی اطلاعات بیشتری کسب کنید،سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن