تربیتی

نقش آرایش در زندگی

چرا آرایش دختران غلیظ و غلیظ تر شد

امروز شاهد نقش آرایش در زندگی دختران جوان و نوجوان (حتی به نحوی هماهنگ شده با والدین شان) که اقدام به تمیز کردن یا فرم دادن ابروی خود می‎کنند. بعضا حتی به این اکتفا نکرده و موهای خود را با رنگ های مصنوعی و غیرمتعارف نقاشی می‌کنند و صورت خود را با آرایش غلیظ می‌پوشانند.

گاه حتی در مواردی بینی خود را نه بر اساس نیاز پزشکی بلکه صرفا برای مطابقت با ایده آل های فرهنگی و مد روز و به قصد ارتقای زیبایی‌های ظاهری خود به تیغ جراحی می‎سپارند و بیینده را در تشخیص دادن وضعیت تاهل خود نامطمئن می‎سازند.

دلیل تغییر ظاهر دختران

پرسشی که در ذهن شکل می‎گیرد علت تغییرات ظاهری فاحش در میان نسل های مختلف است و این که چگونه در عین حال شاهد مدارا و گاه همراهی خانواده ها و به عبارتی نسل های قدیمی تر در مواجهه با این تغییر رفتار هستیم.

نقش آرایش در زندگی و انتخاب همسر

بنا به شواهد و پژوهش های انجام شده، در ایران ملاک زیبایی ظاهری دومین معیار همسرگزینی برای مردان است. زنان ایرانی هنوز در جریان همسرگزینی به ندرت در موقعیت «انتخاب گر» نقش آفرین هستند، بلکه همچنان تا حد زیاد و گسترده ای در موقعیت «انتخاب شونده» قرار دارند.

معیار انتخاب همسر

در نتیجهِ پرداختن به زیبایی‎های ظاهری – فقط ارزش زیبایی محض – این است که زندگی مشترک آینده دوام زیادی نخواهد داشت و به مشکلات جدی منتهی می‌شود. گرچه این مسئله همچنان نقش زیادی در موفقیت دختران برای رسیدن به هدفشان (ازدواج) ایفا می‌کند، البته برخلاف جامعه‎ای که عموما معیارهای ازدواج و ارزش مثبت ازدواج و تشکیل خانواده در میان اکثر افراد کمالات باطنی است.

اما واقعا پرداختن به ملاک های ظاهری تا چه حد تضمین کننده پایداری ازدواج است ؟ درست است که مسئولیت زندگی هرکس بر عهده خود شخص است اما بیاییم ملاک های درست را به جوانان ارائه دهیم. این جوانان والدین آینده این جامعه هستند.

 

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با نقش آرایش در زندگی و تاثیر آن بر دیده مردان آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن