روانشناسی

نقش مشاور و روانشناس در زندگی چه تاثیری دارد

نقش مشاور و روانشناس در جامعه چیست؟

نقش مشاور در زندگی انسان به طرز برق آسایی در حال پیشرفت است، از این رو تمام جهات زندگی در حال ماشینی شدن و تغییر است. این تغیبرات زمینه ایجاد شکاف بین نسل‌ها و طبقات مختلف را فراهم می‌کند، که خود عامل بروز مشکلات اجتماعی و فردی هستند. اما برای مقابله با آن باید از علمی به نام “مشاوره و روانشناسی” استفاده کنیم. با کمک مشاور و روانشناس می‎توانیم به آرامش روانی برسیم. آن‌ها کمک می‎کنند شرایط جدید را بپذیریم و منطبق شویم.

تاثیر علم مشاوره و روانشناسی روی زندگی

در چنین شرایطی بحران‌هایی افراد را تهدید می‌کنند که اگر با آن‌ها مقابله نشود می‌تواند از لحاظ روحی و روانی به افراد آسیب وارد کند. آسیب‌هایی از جمله: مشکلات تحصیلی، اختلافات خانوادگی، طلاق، استرس، اعتیاد، خودکشی، نارضایتی شغلی، افسردگی و… که همگی نشان از نیاز به نقش روانشناس دارند. حال سوال اصلی این است که با توجه به این تغییرات آیا توجه و پیشرفتی در زمینه سلامت روح و روان افراد انجام شده است؟

 

شما می‎توانید در بخش روانشناسی اطلاعات خود را افزایش داده و مهارت‎ها و ابزارهای مختلفی را کسب کنید.

 

تاثیر روانشناس یا مشاور ، نقش مشاور ، مشاور خانواده ،

نقش کلیدی مشاور در زندگی

ظهور آسیب‌هایی همچون آسیب‌های روحی، روانی و اجتماعی که بشر را تهدید می‌کنند ما را به این فکر می‌اندازد که به علم روانشناسی و مشاوره بیش از پیش اهمیت دهیم.مشاوره همیشه در جوامع بشری حائز اهمیت بوده است. انسان همیشه خود را نیازمند مشاوره می‌داند، اما در دنیای امروز با توجه به ویژگی‌های آن ضرورت دارد نگاه ویژه‌تری به مشاور و هنر او یعنی مشاوره داشته باشیم. باید تاثیر مشاوره را دریابیم و بدانیم که تبدیل به علمی شده که درمان‎گر است.

جایگاه مشاور و روانشناس در ایران

متاسفانه جایگاه مشاوران و مشاوره دادن و درکل نقش علم روانشناسی و مشاوره در ایران از اهمیت بالایی برخوردار نیست. این در حالی است که در جوامع امروزی، همگام با پیشرفت تکنولوژی، برای پیشرفت علم مشاوره نیز اهمیت داده می‌شود، تا بتواند نقش مثبتی در تربیت و پرورش روح و روان افراد جامعه ایفا کند.

البته عدم توجه به مشاوره در ایران ریشه‎های زیادی دارد، مثلا یک ریشه آن را می‌توان در رسانه‌ها جستجو کرد. متاسفانه رسانه‌ها آن طور که باید در این زمینه فرهنگ سازی نکرده‌اند. از دیگر مشکلات مشاوره در ایران را می‌توان در مسائل اجتماعی جستجو کرد.

متاسفانه در کشور ما مراجعه به مشاور حتی برای مسائلی همچون ازدواج، اختلافات و… تقریبا با بازخوردی منفی از سوی بقیه روبرو می‌شود که این امر باعث عدم توجه و بی‎اهمیتی نسبت به مشاوره می‌شود. اما این نکته را فراموش نکنید که برای رشد و توسعه، باید تغییر را از خودمان شروع کنیم و بهترین راه هم تغییر عادت‎ها است.

 

در این مطلب قصد داشتیم تا شما را با نقش مشاور و روانشناس در زندگی چه تاثیری دارد آشنا کنیم. امیدواریم که این دانستنی نیاز علمی شما را رفع کرده باشد، همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن