روانشناسی

وسواس فکری و علائم آن

مشغول بودن فکر و تاثیرات آن

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد وقتی می‌خواهید از منزل خارج شوید بارها شیر گاز یا سیم اتو را چک کنید، اما اگر تداوم یابد و کاری که انجام شده را مداوم بررسی کنید که درست انجام شده یا نه، آن گاه اختلال روانی محسوب می‌شود که روان شناسان به آن وسواس فکری می‌گویند.

وسواس فکری چیست؟

وسواس فکری یعنی مدام تصور می‌کنید کاری را انجام نداده اید و مدام با خود فکر می‌کنید که فلان کار را انجام دهید. این فکر چنان فرد را پریشان می‌کند که دچار اضطراب و استرس می‌شود و از انجام کارهای روزمره باز می‌ماند.

معمولا کسانی که درگیر فکرهای مزاحم می‌شوند ترجیح می‌دهند پریشانی و مشکل و ناراحتی خود را به عنوان یک مسئله خصوصی پنهان نگه دارند و گاهی چند ساعت را دور از چشم دیگران صرف افکار یا کارهای مخفیانه خود کنند که این می‌تواند خطرناک باشد.

 

وسواس فکری

عوامل پیدایش وسواس فکری

ایجاد واکنش، ابطال، جدا سازی، توجیه عقلی و دلیل‌ تراشی و بهانه تراشی مهمترین دفاع‌های روانی هستند که ممکن است منجر به پیدایش وسواس شوند.

وسواس و کاهش عملکرد

تحقیقات نشان می‌دهد بین 1 تا 3 درصد جامعه به اختلال وسواس فکری-عملی مبتلا هستند. مبتلایان به این نکته واقف‌اند که ترس و اضطراب آنان معنا ندارد و منطقی نیست، اما در عین حال آن را بسیار واقعی، شدید و جدی تجربه می‌کنند و به این ترتیب از عملکردشان کاسته می‌شود.

وسواس فکری موضوعات مختلفی را در بر می‌گیرد، مثلا شخص استرس دارد فرزندش در مدرسه دچار حادثه نشود این افراد به جزئیات توجه دقیق دارند و کارها را تکرار و به طور مکرر اشتباه احتمالی را کنترل می‌کنند.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با وسواس فکری و علائم آن آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید در زمینه سلامتی و  روانشناسی اطلاعات بیشتر کسب کنید مجله بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن