سلامتی

چرا چاق نمیشم ؟ دلیل DNA

چرا چاق نمیشم یا لاغر نمیشم؟

اینکه بعضی افراد هرچه می‌خورند میگویند چرا چاق نمیشم و برخی دیگر میگویند من فقط آب میخورم ولی چرا لاغر نمیشم؟؟ دلایل زیادی دارد که عامل اصلی آن ژنتیک است. مشاهدات و یافته‎های محققان دانشگاه کمبریج درباره اثر DNA روی چاقی و لاغری افراد، با تحقیق روی بیش از 14 هزار نفر در وزن‌ها و رده‌های سنی مختلف به دست آمده.

یافته های جدید محققان نشان می‌دهد که وجود DNA در افراد از اصلی ترین عوامل چاقی یا لاغری است، این مسئله باعث می‌شود برخی از افراد با وجود مصرف خوراکی‌های بسیار چاق نشده و در مقابل برخی با وجود مراعات و احتیاط در مصرف خوراکی ها و مواد غذایی اضافه وزن پیدا کنند.

تاثیرگذاری عوامل ژنتیکی در چاقی و لاغری

دانشمندان یافته‎اند تفاوت‌های ژنتیکی فقط باعث تغییر در قیافه و خصوصیات‌ روانی و جسمانی نمی‌شود، بلکه حتی روی چاقی و لاغری افراد هم تاثیرگذار است. لاغری همیشه مختص داشتن اراده نیست و برخی بدون زحمت دارای اندام خوبی هستند. در مقابل هم برخی با وجود داشتن رژیم غذایی با کمی رعایت نکردن به سرعت چاق می‌شوند.

شناسایی مجموعه‌ای از ژن‌ها توسط دانشمندان دانشگاه کمبریج مشخص کرده که این ژن‎ها باعث تسریع کارکرد متابولیسم بدن می‎شوند به همین خاطر کالری سریع‌تر می‎سوزد. مشخصا این ژن‌ها در بیشتر اشخاص لاغر وجود دارند و در اشخاص چاق یافت نمی‌شود. اگر علاقمند هستید تا در زمینه چاقی و شکم زدن اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله دلایل شکم زدن چیست؟ را مطالعه کنید.

چرا چاق نمیشم

جایگاه چاقی و لاغری

جدیدا چاقی در دسته بندی بیماری‌های مزمن قرار گرفته و افراد چاق برای حل مشکل خود باید تحت درمان‌ قرار بگیرند. انسان‎های زیادی در دنیا با مشکل چاقی و پیامدهایی مانند چالش در زندگی شخصی و خانوادگی و احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف (فشارخون، چربی خون، سکته مغزی و حمله قلبی و…) روبه‎ رو هستند.

این پژوهش تایید می‎کند، لاغرها دارای تعداد کمتری ژن‌ که افزایش وزن می‌آورند، هستند و به همین خاطر است که اندام مناسبی دارند. در این تحقیق پژوهشگران نمونه بزاق حدود 1600 داوطلب با اندام مناسب، 10000  نفر با اضافه وزن و بیش از 2000 نفر با اضافه وزن بسیار بالا را مورد مقایسه قرار داده‎‎اند.

چرا چاق نمیشم: تلاش برای دستیابی به درمان چاقی

این تحقیقات مشخص کرده ژن‌ها در متابولیسم بدن تاثیرگذاری بالایی دارند و سبب انتقال ژن های لاغری و چاقی به نسل‎های آینده می‎شوند. البته علاوه بر ژنتیک، سبک زندگی و داشتن یا نداشتن فعالیت فیزیکی هم در این موضوع تاثیرگذار است.

کارشناسان تغذیه به افراد دارای اضافه وزن توصیه می‌کنند رژیم غذایی سالم را رعایت کنند و فعالیت فیزیکی پرتحرک داشته باشند. این افراد می‎توانند با مراجعه به متخصص مربوطه دلیل اضافه وزن خود را دریابند. کارشناسان در تلاش‎اند با استفاده از مشاهدات و یافته‎ها به راه‎های جدیدی برای درمان چاقی دست یابند.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با رابطه بین DNA با چاقی و لاغری افراد آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت  و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن