روانشناسی

چگونه یک روز خوب داشته باشیم

برنامه صبحگاهی نقطه شروع یک روز خوب

یک صبح خوب کل روز را تحت تاثیر قرار می‎دهد. برای داشتن یک روز خوب کافی است برخی از عادت های خوب را به زندگی اضافه و برخی از عادت های مخرب را، از برنامه خود حذف کنیم. خوابیدن و بیدار شدن به موقع از جمله کارهایی است که شاید به نظر تاثیر چشم ‎گیری داشته باشد ما باید بدانیم که این امر کافی نیست.

هیچ برنامه صبحگاهی واحدی وجود ندارد که مناسب همه باشد. قرار نیست همه بعد از بیدار شدن رفتار یکسان و مشابهی داشته باشند، اما اشتباهات و عادت‎های خاصی وجود دارند که می‌توانند زمینه ساز یک روز کسل کننده باشند. اما نکته مهم نحوه درست انجام کارهای ساده است، که برای داشتن یک روز خوب به ما کمک می‎کند. در این مقاله با عادت‎هایی آشنا می‎شویم که بهتر است از برنامه‎ مان حذف شوند.

نزدن دکمه چرت هشدار گوشی

وقتی ساعت زنگ می‎خورد و برای بیدار شدن آماده نیستید معمولا برای بیشتر خوابیدن از دکمه چرت استفاده می‎کنید. حتی اگر یک چرت 5 یا 10 دقیقه‎ای هم باشد باید سعی کنید مقاومت کنید. چون همان‌طور که تیموتی مورگن‌ تالر کارشناس خواب می‌گوید: “اکثر متخصصان خواب بر این اعتقادند که خاموش‌ کردن موقت زنگ هشدار، درست نیست.”

به این دلیل که اگر شما پس از زدن دکمه‌ی چرت ساعت دوباره به خواب عمیق بروید، وارد یک چرخه‌ی خواب خواهید شد که مطمئنا نمی‌توانید آن را به پایان برسانید. بنابراین به‌ جای آنکه پرانرژی و سرزنده از خواب بیدار شوید، سردرگم خواهید بود. باید مشخص کنید به چه قدر خواب نیاز دارید و طوری برنامه‌ ریزی کنید که هر طور شده به آن اندازه بخوابید.

یک روز خوب با مچاله نشدن  در تخت‎ خواب

هنگامی که در رخت خواب هستید و تازه بیدار شده‎اید حرکات کششی ساده‎ای را انجام دهید، انجام این حرکات باعث افزایش اعتماد به نفس برای شروع یک روز می‎شود.مثلا کشش بازوها به شکل حرف V باعث می‎شود افراد روحیه شادتری نسبت به کسانی که در حالت مچاله از خواب بیدار می‎شوند داشته باشند.

چک‌ کردن موبایل

خوابیدن نزدیک موبایل باعث می‎شود پس از بیدار شدن به طور غیرارادی موبایل را برداشته و چک کرد، که نتیجه آن عدم تمرکز در طول روز خواهد بود. پیام ها و اتفاقات و مسائل همیشه هستند و نیازی نیست که در اولین فرصت روز به آن‎ها بپردازیم.

یک روز خوب

بهم ریخته بودن تخت خواب

ممکن است با فکر اینکه چند ساعت دیگر دوباره به تخت خواب باز می‎گردم از مرتب کردن آن دوری کنیم. شاید بگویید چرا وقتی می‎خواهم دوباره بخوابم آن را مرتب کنم؟ به گفته‌ی “چارلز داهیگ” نویسنده‌ی کتاب‎های “باهوش‌تر، سریع‌تر، بهتر” و “قدرت عادت”  مرتب‌کردن تخت‎خواب (یا هر بستری) باعث افزایش بهره وری روزانه می‎شود. علاوه بر آن تبدیل به عادت شده و باعث می‎شود بقیه عادت‎های خوب نیز تقویت شوند.

یک روز خوب با نوشیدن قهوه

بدن به طور طبیعی بین ساعت 8 تا 9 صبح هورمون کورتیزول یا همان استرس را ترشح می‎کند و باعث سر حال شدن می‎شود. اگر قبل از این زمان از قهوه یا کافئین استفاده کنید بدن ترشح این هورمون را کم می‎کند و باعث عدم تمرکز و کارایی در صبح می‎شود. پس اگر بعد از این ساعات سرحال نبودید می‎توانید از قهوه استفاده کنید.

آماده‌ شدن در خاموشی

ساعت داخلی بدن (و بقیه جانداران) نسبت به نور حساس است و اگر هنگام بیدار شدن در فضای تاریک باشیم بدن فکر می‎کند هنوز شب است و باعث کسلی می‎شود. اگر در زمانی که باید بیدار شوید نور کم است حتما از چراغ های پر نور استفاده کنید. به بدن بفهمانید که صبح شده.

تصمیم گرفتن بعد از بیداری

گاهی بعد از بیدار شدن تصمیم می‎گیریم که کارهای مختلفی انجام دهیم. شاید کارهای مفیدی باشند اما نیروی اراده انسان محدودیت‎هایی هم دارد. درواقع اگر از ابتدا برای برنامه ریزی کارها وقت زیادی صرف کنیم، نمیتوانیم روی کارهای مهم تری که در ادامه روز پیش رو داریم تمرکز کنیم و توان بگذاریم.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با داشتن خواب راحت و با کیفیت آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامت و بهداشت  و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن