تربیتیروانشناسی

راه اجتماعی شدن کودکان خجالتی

بازی راهی برای کودکان اجتماعی

باید به کودکان آموزش دهیم به صورت جمعی و مشارکتی بازی کنند تا کودکان اجتماعی باشند نه این که خجالتی رشد کنند؛ چون اینگونه احترام گذاشتن را یاد می‌گیرند. وقتی کودک تنها بازی ‌کند اولین مرحله اجتماعی شدن را تجربه می‎کند، در این مرحله کودک اسباب‎بازی‌ها و وسایل را دست ‌کاری می‌کند و این به یادگیری شان کمک می‎کند. تنها بازی کردن امکان استقلال کودک را بیشتر می‎کند.

همچنین اگر علاقمند هستید تا کودک خود را با مسئولیت و هدف دار تربیت کنید مقالهراه های افزایش مسئولیت پذیری در کودکان را نیز مطالعه کنید.

موازی بازی کردن

در این نوع بازی کودکان در یک محیط با اسباب بازی‎هایی مثل ماشین، عروسک و… به صورت جداگانه بازی می‎کنند. در حالی که کودک تنها بازی می‎کند، موازی بازی کردن به کودک امکان تعامل و سهیم شدن در بازی بقیه را فراهم می کند. چون کودک با مشاهده بازی و اسباب بازی ‎های جدید به تعامل و گروهی بازی کردن مشتاق می‎شود و با تقلید و یاد گرفتن قوانین بازی و چطور بازی کردن، کودک اجتماعی ‎تر می‎شود.

کودکان اجتماعی ، کودکان خجالتی ، سن اجتماعی شدن کودک ، درمان خجالتی بودن

بازی ارتباطی برای کودکان اجتماعی

در بازی کردن به صورت ارتباطی که حدودا از 3 سالگی در کودکان نمود پیدا می‎کند، کودکان با هم در تعامل قرار می‎گیرند و از اسباب بازی‎های هم استفاده می‎کنند. در بازی ارتباطی کودکان وسایل‎شان را شریک می‎شوند و از هم چیزهای جدید یاد گرفته و تقلید می‎کنند.

البته باز هم کودکان به صورت مستقل بازی می‎کنند، مثلا زمانی که کودکان با قطعات، خانه‎سازی می‎کنند و از هم قطعه می‎گیرند اما هرکدام خانه خود را دارند.

بازی مشارکتی و هیجان آن

بازی مشارکتی زمانی انجام می‎شود که کودکان در هیجان و شکل بازی با هم شریک می‎شوند. در این بازی‎ها کودکان تصمیم می گیرند چه بازی را انجام دهند یا با چه وسایلی بازی کنند، شایان ذکر است شاید هنوز همه چیز را کامل یاد نگرفته باشند اما می‎فهمند که هرکس باید چه کار کند.

کودکان به مرور زمان یاد می‎گیرند به قوانین و قواعد احترام بگذارند، بازی مشارکتی در کودکان باعث یاد گرفتن مهارت‎ها و اجتماعی شدن می‎شود. مثلا برای استفاده از وسایل بقیه باید اجازه گرفت و…

تاثیر رفتار پدر و مادر بر رفتار و شخصیت کودک بسیار مهم است؛ به خصوص در سن اجتماعی شدن کودک، بنابراین در این زمان باید والدین بیشتر به رفتار های خود نسبت به کودک توجه کنند.

همچنین مطالعه مقاله تاثیر رفتار والدین بر کودک و رشد مغزی او کمک بسیار زیادی در تربیت کودک به والدین خواهد کرد.

 

در این سایت سلامتی و دانستنی، قصد داشتیم تا شما را با راه های اجتماعی شدن کودکان خجالتی و سن اجتماعی شدن کودک آشنا کنیم. همچنین اگر علاقمند هستید تا در زمینه‎های مجله سلامتی ، روانشناسی ، داروشناسی ، طب سنتی و تغذیه بیشتر بدانید، سایت بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن