تغذیهسلامتی

کلسترول بالا خون و درمان آن

کلسترول یا چربی خون چیست؟

کلسترول (Cholesterol) نوعی چربی است که در همه سلول های بدن وجود دارد. کلسترول در خون حل نمی‎شود بلکه توسط لیپوپروتئین‎ها وارد سلول می‎شود و از آن خارج می گردد. لیپوپروتئین ترکیبی از پروتئین و چربی است و حامل چربی در خون است. وجود کلسترول در کبد، نخاع و مغز برای سلامتی ضروری است.

نقش چربی خون در بدن

کلسترول در ساخت و نگه داری سلول ها، برخی هورمون ها،  جذب ویتامین های محلول در چربی و ساخت ویتامین D در بدن نقش دارد. مقدار مناسب کلسترول کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر است. هنگامی که چربی خون افزایش پیدا ‎کند یعنی چربی در سطح رگ رسوب کرده. این رسوب ها جریان طبیعی خون را دچار مشکل می‎کنند. در نتیجه قلب شما به اندازه ی کافی خون سالم (پاک) دریافت نکرده و خطر حمله ی قلبی افزایش خواهد یافت. کاهش یافتن جریان خون به مغز نیز می تواند منجر به سکته مغزی شود.

نشانه های چربی خون بالا

برخی از بیماری ها روی سطح کلسترول تاثیر ‎گذارند. علائم چربی خون بالا ممکن است به خاطر این موارد بروز کند:
  • دیابت
  • کم کاری تیروئید
  • سندروم متابولیک
  • سندروم کوشینگ
  • سندروم تخمدان پلی کیستیک
  • بیماری های کلیوی

کلسترول

افزایش دهنده‎ی کلسترول:

در کل دو نوع چربی به عنوان افزایش دهنده سطح چربی خون شناخته می‎شوند.

  • چربی های اشباع : این چربی ها می‎توانند سطح LDL را افزایش دهند. برخی از مواد گیاهی مانند روغن پالم و روغن نارگیل حاوی چربی های اشباع هستند. با این حال بیشتر در غذاها و محصولات لبنی مانند پنیر، شیر، کره  یافت می‎شوند.
  • چربی های ترانس: یا اسید چرب های ترانس از چربی های اشباع مضرتر هستند چون سطح LDL را افزایش داده و سطح HDL را پایین می‎آورند. برخی از چربی های ترانس به صورت طبیعی در محصولات حیوانی وجود دارند و در غذاهای فرآوری شده مثل چیپس سیب زمینی که فرآیند هیدروژناسیون را گذرانده اند، وجود دارند.

بهبود چربی خون

تغییر سبک زندگی در بهبود سطح چربی خون نقش اساسی دارد. اگر دچار چربی خون بالا هستید باید غذاهای سالم خورده، فعالیت بدنی خود را افزایش داده و وزن خود را کاهش دهید، همچنین اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با  کلسترول بالا خون و خطرات آن آشنا کنیم. اگر علاقمند هستید تا در زمینه سلامتی و روانشناسی اطلاعات بیشتری کسب کنید مجله بدانید را دنبال کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن